Стојановић: Грађани не треба да праве залихе лекова
БЕОГРАД: Грађани не треба да праве залихе лекова јер лекови имају рок трајања и захтевају одређен начин чувања, поручио је данас клинички фармаколог и професор Медицинског факултета Радан Стојановић.
"Грађани који имају хроничну терапију треба да имају лек доступан за наредних месец дана, све залихе прављене преко тога су потпуно беспотребне", рекао је Стојановић за Танјуг.
Он се осврнуо на лек калијум јодид, наводећи да у случају испаљивања нуклаерних ракета може доћи до контаминације средине радиоактивним јодом и да тада овај лек може бити од помоћи.
"Може бити од помоћи јер ће се из таблете калијум јодида ослободити јод који ће преузети наша штитна жледа. Ми ћемо штитну жлезду ''напунити'' и она неће моћи да преузме ниједан други јод, па ни радиоактивни. На тај начин спречавамо долазак радиоактивног јода у штитну жлезду и дугорочне последице, а најгора последица би била развој карцинома штитне жлезде", објаснио је Стојановић.
Ипак, навео је да калијум јодид није свемоћан лек и да не може помоћи у заштити од других радиоактивних супстанци које се ослобађају приликом нуклеарних напада.
"Калијум јодид може да заштити само од радиоактивног јода и то само штитну жлезду. Тог лека тренутно у Србији нема, верујем да ћемо га набавити, али грађани то не треба да купују нити узимају на своју руку. У случају да до тога дође (нуклаерног напада), надамо се да неће, требало би да постоји озбиљан систем обавештавања грађана како да се понашају у таквим ситуацијама, а једна од мера је и узимање калијум јодида у циљу заштите штитне жлезде", рекао је Стојановић.