Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Др Мирјана Анђелић: Рак грлића материце се може спречити

26.02.2022. 22:48 22:51
Пише:
Фото: В. Јовановић

– Рак грлића материце је други водећи малигнитет код жена, одмах после карцинома дојке, а четврти разлог умирања од карцинома у нашој земљи.

Србија је по учесталости обољевања од карцином грлића материце на неславном другом месту у Европи. Неки карциноми не могу да се спрече (као што је рак дојке) – они могу само да се рано открију. Сјајна вест је да се карцином грлића материце може спречити! Узрок карцинома материце је инфективни агенс – хумани папилома вирус који се добија само сексуалним путем. Затим код ове болести се могу раним скринингом (прегледима и праћењем) открити предканцерозна стања, стања која неколико година prеthodе карциному и која се лече углавном неоперативно или с врло благом интервенцијом. Истакла бих да је материца орган који може да се лако прегледа и да постоје јефтине и доступне скрининг методе – објаснила нам је гинеколог др Мирјана Анђелић из Новог Сада.

Шта је оно што жена може да уради да не би добила карцином?

– Превенција је кључна. Девојке би требало да знају да једна од превентивних метода је и што каснији улазак у сексуалне односе, односно да најмање три до пет година после прве менструације не би требало да улазе у сексуалне односе. Није овде у питању неко моралисање, него је то зато што је имунолошки систем младе особе још незрео и тада се јако лако добије хумани папилома вирус (ХПВ) за разлику од особе која има преко 20 година. Структура грлића материце, односно хистолошка грађа материце је другачија и због тога много лакше се зарази ХП вирусом него када је имуни систем сазрео и стабилан.

Каква је природа ХП вируса?

– Једном добијен овај вирус не значи да он остаје у организуму до краја живота. У току прве године заражавања чак га се 80 процената заражених ослободи. Од остатка од 20 одсто заражених следеће године се половина ослободи, остаје 10 посто које ће те особе стално носити. Један посто ће развити карцином, а оних девет процената ће преносити, а да притом неће имати никакве тегобе... Проблем је ту што ће те особе преносити на друге партнере... Могу рећи да је прокуженост овим вирусом јако велика. Рекла бих и ово да се млађе особе лакше ослобађају ХПВ, али пошто је то период учесталије промене партнера већа је и шанса да се опет заразе! То значи ово да девојка која ступи у сексуалне односе са 15 година има пет пута веће шансе да добије рак грлића материце, него девојка која почне своју сексуалну активност са 22 године.

Колико на заражавање ХП вирусом утиче честа промена партнера?

– Младост је такво доба да се честа промена партнера једноставно дешава. Зато је важна превенција увек употреба кондома. Када кажем увек мислим са сваким партнером и сваки пут од почетка до краја полног односа. Скренула бих пажњу да младе особе не би требало да стихијски улазе у полне односе, а нарочито не под дејством алкохола или неких опијата. Одлуку о ступању у полне односе морају да донесу свесно и да prеthodno с партнером разговарају о заштити од трудноће и полно преносивих болести. Друга страна медаље је преплашеност младих жена да ће им се нешто ружно десити. Није мали број жена које имају сексуалну дисфункцију, не могу да нађу партнера, јер имају блокаду од страха од болести.

Грађанима Србије ће од априла бити доступна вакцина против ХПВ о трошку државе (до сада се плаћала). Надлежни кажу да ће бити обезбеђена деветовалентна вакцина најновије генерације и моћи ће да се прими у свим домовима здравља. Пошто је један од начина превентивног деловања против ХПВ и вакцинација можете ли нешто више да нам кажете о томе како делује?

– Вакцина против ХПВ је уношење у организам партикула (делића) протеина који се налази у капсули вируса. Када у организам улази вирус наш имуни систем даје одговор и ствара антитела. У овом случају вакцина помаже да организам има спремна антитела која се „закаче“ на вирус и онемогућавају га да продре у ћелију. На овај начин особа је 90 посто заштићена од ХПВ. Истакла бих да добити вакцину не подразумева и добити одобрење за улазак у сексуални однос без икаквих предострожности. Значи, сви они остали превентивни методи и даље важе. У свету се вакцинише и мушка популација, јер тај вирус изазива и карцином на мушком полном органу. Није тако чест као код жена, али се дешава и може да буде и смртоносан.

Које је идеално старосно доба у којем би се требало вакцинисати?

– Препорука је да се вакцина даје између девете и четрнаесте године пре ступања у полне односе, као и да нема смисла давати вакцину после 25 године. Међутим, не значи да млада особа не би смела да се вакцинише иако је ступила у полни однос, односно, не мора да значи да се заразила ХПВ. Истина је, да ако се добије вакцина постоји јачи имуни одговор. По мом мишљењу сви би требали да се вакцинишу, боље је у млађем узрасту, али нема препреке ни са 20 година. Чак постоје медицинске студије да жене које имају почетне облике пред канцер (ЦИН 1 и ЦИН 2) вакцинисањем стичу бољи имуни одговор и боља им је прогноза за излечење!

Колико је ова вакцина безбедна?

– Ова вакцина постоји већ годинама, добро је испитана и сматра се безбедном. Сматрам да вакцина мора да буде свесан избор особе која жели на тај начин да се штити, јер чим се нешто мора људи често имају отпор. Зато је важно бити медицински просвећен и едукован.

На стање имуног система утиче много фактора. Колико лоше навике снижавају имуни одговор?

– Уколико је млада особа пушач, пет пута више јој се повећава могућност да развије карцином узрокован ХПВ. Зато што дувански дим смањује имунолошки одговор и особа има много мањи капацитет да се избори с овим вирусом.

У ком се животном периоду жена најчешће јавља карцином грлића материце?

– Негде између 30 и 40 године, али не значи да нема жена испод 30 или изнад 40 које не оболе од овог карцинома. Све зависи од нивоа имунитета и количине стреса којем је особа изложена. Обично се каже да је овом карциному потребно да се развије три до пет година, али сам ја имала пацијенткињу којој сам после шест месеци идентификовала овај карцином. Она је том периоду имала веома стресну ситуацију која је утицала да њен имуни систем попусти. Медицина није математика и у медицини два и два често нису четири. Зато је битан индувидуални приступ сваком пацијенту.

Превентивно деловање

– У превенцију ХПВ осим вакцинације спада одлагање првог односа три до пет година после прве менструације, употреба кондома код сваког полног односа и редовне контроле код гинеколога. Редовне контроле препоручују Папа брис и колпоскопија, а каква ће бити динамика редовних контрола то за сваку жену одређује њен гинеколог – указала нам је др Мирјана Анђелић

Марина Јабланов Стојановић

 

Пише:
Пошаљите коментар