Поводом студије о знаменитим женама Србије и Мађарске
Конференција поводом завршене студије о знаменитим женама у науци и култури прекограничног региона Србије и Мађарске, спроведене у оквиру пројекта „Знамените жене у науци и култури: дизајнирање искуства кроз заједничку туристичку руту и производ“, одржана је јуче у просторијама Збирке страних уметности Музеја града Новог Сада.
- Циљ пројекта свакако је подизање свести о женама у култури и науци, као и у другим областима – истакла је директорка Музеја града Новог Сада Весна Иковић. - Поред тога што повезујемо две републике - Србију и Мађарску, изузетно је важно да нагласимо чињеницу да ће пројекат, кроз промоцију заједничких културних вредности и наслеђа, оснажити односе те две земље.
На конференцији је представљен и стратешки документ на основу којег ће бити креирана прекогранична културно-туристичка рута, која ће повезати знамените жене у науци и култури између Србије и Мађарске. Представница тима који је спровео студију проф. др Татјана Пивац указала је на значај стратешког документа за целокупан пројекат.
Рута од Новог Сада до Сегедина
Прекогранична културно-туристичка рута, која ће повезати знамените жене у науци и култури између Србије и Мађарске, почеће у Новом Саду и завршити се у Сегедину, повезујући важна места, музеје и галерије, релевантне за живот и рад тих жена. Главна рута обухватиће наслеђе шест градова у Србији и Мађарској: Нови Сад, Сомбор, Суботицу, Сегедин, Кечкемет и Мако, а споредна наслеђе мањих места, попут родне куће Исидоре Секулић у Мошорину, дворца Дунђерски (Каштел) у Кулпину, Народног позоришта „Стерија“ у Вршцу, зграде Задужбине баронице Еуфемије Јовић у Бечеју, Библиотеке Гемеши Естер, Културног центра у Илешу, Кишкун музеја, палате Рек у Сегедину и друге.
- Документ пружа одрживи алат за управљање туристичком рутом и дефинисање будућих акција, одговорних тела и buyеta потребног након завршетка пројекта – потврдила је др Татјана Пивац. – Њиме је обухваћена анализа тренутног стања развоја туризма на местима на рути, постојећих проблема и потенцијалних претњи, како бисмо утврдили позитивне примере у свету и у ком правцу би наша културно-туристичка рута требало да се развија. Циљеви те руте су, пре свега, повећање броја посетилаца у назначеном прекограничном подручју, осавремењавање туристичког искуства употребом савремених технологија, повезивање кључних актера у култури туризма ради промоције наслеђа и креирање културно-туристичког производа, бренда наслеђа везаног за знамените жене и подизање свести о њиховом доприносу на овом подручју.
Кустос Музеја града Новог Сада Ивана Јовановић Гудурић истакла је податак о томе да је мисија културно-туристичке руте подизање свести о доприносу жена култури и науци прекограничног региона Мађарске и Србије, као и смањивање родне неједнакости у том домену, повећањем препознатљивости и атрактивности културног наслеђа повезаног са значајним женама. Такође, представила је детаљнији садржај пројекта.
- Са музеолошког аспекта, главни садржај пројекта чине две велике изложбе. Једна посвећена Милеви Марић Ајнштајн у Музеју града Новог Сада, а друга у Сегедину, посвећена животу и раду фотографкиње Манци Бек, сликарке Нани Куковец и библиотекарке Аготе Фишхоф – открила је Ивана Јовановић Гудурић. – Пројектом је предвиђена и израда мобилне апликације за саму туристичку туру, као и заједничке веб-платформе за промоцију, помоћу које ће корисници имати могућност да се детаљно информишу.
Б. Павковић