Саопштење Кремља "потопило" руске акције и рубљу
МОСКВА: Акције на Московској берзи и вредност рубље оштро су потонули данас, преокренувши раст забележен на преподневном трговању у губитке, због нервозе на тржишту после саопштења Кремља о самиту Путин-Бајден које је бацило сенку на наде у дипломатско решење украјинске кризе.
Рубља је пала на Московској берзи у поподневним сатима за 2,0 посто према долару на 78,97 рубаља за долар, и за чак 3,13 процената према евру, на 90,29 рубаља, извештава Тас с. Последњи пут када је један евро коштао више од 90 рубаља било је 26. јануара ове године, додаје руска агенција.
Снажно су пали и индекси руске берзе.
Индекс MOEX, који мери вредност акција у рубљама ослабио је за 8,72 посто на 3.097,52 поена. Последњи пут је био испод 3.100 поена у новембру 2020.
Доларски индекс акција РТС се стропоштао за 11,38 процената на 1.233,66 поена, додаје се у информацији.
Ројтерс у свом извештају са руског тржишта капитала наводи да је до наглог преокрета индекса и курса рубље дошло после саопштења Кремља да за сада нема конкретних планова за самит између председника Русије и САД-а, Владимира Путина и Џоа Бајдена, али да телефонски позив или састанак могу да буду заказани у било ком тренутку.
Британска агенција додаје да саопштење, ипак, оставља отворена врата за могући излазак из једне од најопаснијих европских криза у последњих више деценија.
Запад оптужује Русију да планира инвазију на Украјину, док званична Москва негира да има било какве планове за напад.