Сви капацитети јавних бележника ангажовани за оверу потписа
БЕОГРАД: Јавнобележничка комора Србије саопштила је да су сви капацитети јавнобележничких канцеларија ангажовани у овери потписа бирача за предстојеће парламентарне изборе, као и за локалне изборе у појединим местима.
Истиче да се на захтеве за оверу потписа одговара у складу са редоследом пријема, те да се овера обавља и данас у јавнобележничким канцеларијама широм Србије које су отворене за пријем захтева, иако је државни празник.
Политичке странке које подносе захтев за оверу потписа бирача за подржавање изборних листа дужне су да канцеларији јавног бележника поднесу писани захтев ради обављања службене радње ван јавнобележничке канцеларије, и то морају урадити лично у канцеларији, напомиње ЈКС у саопштењу и указује да захтеви поднети електонском поштом или телефоном не могу бити уважени.
Захтев мора да садржи тачно означено место и датум обављања овере потписа.
Такође, просторије у којима ће се обављати овера потписа морају да испуњавају минимум услова како би се обезбедило законито и квалитетно обављање ове службене радње.
Место где се обавља овера мора бити на територији службеног седишта јавног бележника, односно на подручју основног суда за које је именован јавни бележник.
Јавни бележник који прима те захтеве, заводи их хронолошки, и тачно назначава и датум и време примљеног захтева.
Такође, хронолошки, у складу са примљеним захтевима, јавни бележници излазе на терен, јер, како указије ЈКС, не могу бити на два и више места у исто време.
Према Правилнику који је донело Министарство правде, јавном бележнику припада накнада од 30 динара, укључујући ПДВ, по потпису бирача који подржи изборну листу за народне посланике и изборну листу за градске одборнике.
ЈКС такође напомиње да никаквих додатних трошкова код јавних бележника нема за политичке странке и покрете који поднесу захтев за оверу потписа бирача, јер јавни бележник нема право да наплаћује накнаду других трошкова при овери потписа за кандидовање на изборима, попут рада ван радног времена, теренског рада или дневница.
Свих 225 канцеларија ангажовало је, поред бележника, и 740 јавнобележничких помоћника, приправника и сарадника, који излазе на терен по редоследу пријема захтева.
Поред ових правника, који су су као стручна лица овлашћени за оверу потписа, њима помаже и администартивно особље јавнобележничких канцеларија.
За сада није забележен ниједан случај отказивања, а има више канцеларија у Србији које још нису примиле ниједан захтев за оверу потписа бирача.
ЈКС наводи да је, након навода коалиције „Морамо“ да су неки јавни бележници отказали овере овој коалицији, комора утврдила да је ова коалиција заказала овере у неколико канцеларија.
Између осталог, заказана је овера у само једној од постојеће три јавнобележничке канцеларије у Шапцу, која је на терен упутила двоје овлашћених оверитеља.
Јавнобележничка комора је уверена да ће јавни бележници обавити посао овере потписа бирача без примедби на ефикасност и законитост овог процеса, као што су то чинили и у prеthodnih неколико изборних циклуса.
Такође истиче и потребу да остали послови у јавнобележничким канцеларија широм Србије буду обављани без већих застоја, иако су огромни капацитети ангажовани на оверавању потписа бирача.
У складу са Законом о избору народних посланика, као и Законом о локалним изборима, изјава бирача да подржава изборну листу оверава се код јавног бележника или у општинској, односно градској управи, а у општинама, односно градовима где нису именовани јавни бележници изјаву бирача да подржава изборну листу може оверити и основни суд, судска јединица или пријемна канцеларија основног суда.