Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Надлежни тврде да је вода на Спенсу безбедна за купаче

11.02.2022. 09:32 09:34
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

- Од 14. јануара, од када је олимпијски базен на Спенсу отворен, Институт за јавно здравље Војводине спроводио једном седмично све неопходне хемијске и бактериолошке анализе воде. Узорковање је рађено и на базену у склопу СЦ “Сајмиште”. Сви параметри су показали да је вода исправна и безбедна за купаче, а у то се грађани могу уверити на огласној табли на улазу у базен где су подаци окачени. До сад је урађено пет анализа воде и последњи пут вредност хлора је била 0.5 м/л. Четвртком се раде анализе воде на олимпијском базену на Спенсу, а уторком на Сајмишту- рекао је директор ЈП СПЦ”Војводина” Драган Милић.

- У prеthodnih неколико седмица пласиране су неистине одређених појединаца, група грађана и непарламентарних политичких странака које штете угледу предузећа - казао је Милић. - Изношењем неистина они су ударили на оно на шта су грађани најосетљивији, а то је здравље. Захваљујем се грађанима што су веровали струци и имали поврење у наше предузеће јер је у протеклих месец дана око 30.000 купача било на базену. Осуђујем све оне који су желели да наруше углед Спенса и за те ствари неко ће морати да одговара.

Јучерашња конференција за новинаре организована је поводом информација које су се појавиле у појединим медијама, да је концентрација хлора у води затвореног олимпијског базена била повишена, а да купачи нису били обавештени о томе.

Члан Градског већа за спорт и омладину Огњен Цвјетићанин подсетио је да је олимпијски базен на Спенсу имао проблема с цурењем још с краја деведесетих година прошлог века.

- Досад се нико није бавио решавањем проблема базена, али је градоначленик Милош Вучевић повукао храбар потез, ослушкујући жељу грађана, да бисер Новог Сада -Спенс буде сачуван и да се обнови - истакао је Цвјетићанин. - Сад имамо сулуду атмосферу коју праве немоћни појединци који не могу да пређу цензус. Грађани треба да буду свесни да је ово покушај убирања политичких поена и жеље за влашћу и да се све што је добро урађено минимализује, а свака грешка преувелича. СНС док је била у опозицији предлагала је више пута да се направи пречистач воде на безену, али тадашња власт то није урадила. Те странке што не могу да пређу цензус сад гурају поједнице да измишљају, па испада као да живимо у паралелном свету. Базени су пуни купача, пливачки клубови су задовољни условима, организују се школице пливања за најмлађе Новосађане и рекреација за најстарије.

Цвјетићанин је напоменуо да је buyеt града усмерен на добру и конструктивну ствар - рекострукцију и санацију базена на Спенсу и стављање под балон базена на Сајмишту, где ће у наредном периоду бити пивачки клубови. Тиме ватерполисти у СЦ “Слана Бара” имају базен само за себе уз одличне тренажне услове.

Александар Обрадовић, чија фирма “Алекс енжињеринг енд констракшн” ДОО Београд послује у Северној Македонији, Црној Гори и Хрватској, а одређену опрему уграђује и у Норвешкој, Шведској, Немачкој и Словенији, појаснио је каква је опрема уграђене у базене Спенса.

- Замењени су филтери малог базена и реконструисана и замењена три филтера великог базена, као и цевоводи, пумпе, мерно-регулациона опрема за производњу хлора - набројао је Обрадовић, додавши да су филтери испуњени најсавременијим материјалима који могу изузетно добро да пречисте воду, а доказ за то је кристално чиста и провидна вода. - Опрема за мерну регулацију и дозирање је немачке производње и мери све параметре воде у реалном времену. Не ослањамо се само на податке који су приказани на дисплеју тог уређаја, већ се квалитет воде мери и ручно. Дакле, све те приче о нивоу хлора су нетачне. Обавезали смо се након радова да ћемо још 30 до 45 дана бити у испомоћи и обучити техничку службу Спенса како да реагују у случају “искакања пумпе” и сличних непредвиђених околности. Узорковање се ради у јутарњим сатима, када већ има купача, како би се добиле реалне вредности, а не пре отварања за грађанство, када су пумпе филтрирале читаву ноћ, а вода није коришћена. Осим тога, уколико су вредности хлора повећане, нигде у свету се базен не затвара, већ се примењују мере санације.


Велика улагања у храм спорта

Огњен Цвјетићанин подсетио је да је до 2012. године Спенс био у великим дуговима, када нису могле бити иплаћене три заостале плате, део објекта је био потпуно празан, а сада је 97 одсто локала издато и субвенције Града за спорт су данас немерљиво веће.

- Прошле године је издвојено рекордних 244 милиона динара капиталних инвестиција - нагласио је он. - Држе нам лекције они који су задуживали овај објекат, који су проћердали новац и пројекте који су се тицали не само Спенса него и града. Немају чиме да се баве јер град напредује - имамо титуле Омладинске престонице Европе и Европске престонице културе, у региону се најбрже развијамо, имамо велики прилив страних инвестиција, а градоначелник Вучевића су грађани три пута заредом изабрали на ту позицију.


Питање исправности базенске воде покренуо је Александар Ћирић, који је преко Студентске задруга до недавно радио као спасилац на базену. Он је присутвовао јучерашњој конференцији за медије и упитао због чега је њему саопштено да је добио тзв. “политички отказ”, да ли може да се има увид у књиге рада од 16. јануара и зашто се таргетира сваког ко мисли другачије од њега. Директор Спенса Драган Милић објаснио је да је Ћирића ангажовала Студентска задруга, с којом Спенс сарађаује, а због смањеног броја купача на 200, није више био потребан толики број спасила, па је Задруга послала мање радника. Он је објаснио да Спенс не може да утиче на то кога ће Задруга послати. Цвјетићанин је казао да је Ћирић сам тему исправности воде подигао на политички ниво, да то не крије и да према њему није ништа политички усмерено, већ само да не заварава грађане нетачним информацијама.

Ћирић је тврдио да је 16. јануара концентрација хлора била четири до пет пута већа од дозвољене. Када је упитан колика је гранична вредност, он је погрешно одговорио да је то 0.5 м/л.

- Није тачно, у правилнику је наведено да је стандардни рад базена до 1 милиграма хлора, а може бити и 2, уколико је већа температура воде, а уколико има више купача та вредност може ићи до 2 и 2.5 - разјаснио је   Александар Обрадовић из фирме “Алекс енжињеринг енд констракшн.”

        С. Ковач

Пише:
Пошаљите коментар