Одборници о новој радној зони код ауто-пута, велетржници, Спенсу...
Међу 14 тачака дневног реда данашње седнице новосадске скупштине, највише је оних које се односе на урбанистичке планове који уређују, између осталог, део Салајке северно од Партизанске улице, будућу радну зону јужно од аутопута између Великог рита и Зрењанинског пута, те подручје северно од наставка Булевара војводе Степе као дела обилазнице око Ветерника.
О Спортском пословном центру „Војводина” одборнице и одборници изјасниће се кроз три тачке дневног реда, док ће се на седници наћи и предлог одлуке којим се Бегечка јама проглашава заштићеним подручјем локалног значаја и то треће категорије.
Уколико Скупштина усвоји предлог плана детаљне регулације за 80,24 хектара између Клисе и Зрењанинског пута, баре и канале у овом делу града замениће четири блока на којима ће се одвијати терцијарне делатности и производно занатство. Пре тога, због особина терена, потребно је насути земљиште са два до четири метра земље. Нова радна зона имаће приступ на сервисни пут дуж ауто-пута, као и на државни пут ка Зрењанину, док су планери предвидели поједине улице за саобраћај аутобуса ГСП, као и за бициклистичке стазе.
Величина парцела кретаће од 3.500 квадратних метара, а минимални улични фронт је постављен на 35 метара. Максимална величина парцеле одређена је на два хектара и то само за производно занатство. Од садражаја планирани су трговина, осим расутим, запаљивим и екслпозивним материјалима, као и секундарним сировинама. Могућа је и изградња угоститељских и пратећих спортско-рекреативних објеката, док производно занатство неће смети да се бави производњом која штетно утиче на животну околину. Дозвољена и изградња складишних терминала, паркинга за теретна возила, продајних простора, као и простора за услуге из домена саобраћаја. Заузетост парцела ограничена је на половину, а спратност од два до три спрата.
Што се тиче плана за северну Салајку, он предвиђа да се по ободу овог дела од 37 хектара планирају општеградски центри са становањем и пословањем, док ће унутар блока остати породично становање и спортски центар, на месту данашње “Славије”, где је омогућена изградња спортске дворане и отворених терена. Породичне куће могу да имају један спрат и поткровље, са макисмалних 480 квадрата стамбеног простора. У оквиру стамбеног блока, могуће су делатности које не угрожавају квалитет становања. Планиран је и вртић за 150 деце, на делу парцеле Средње школе „Павле Савић”, којој је остављена могућност изградње мањег затвореног базена.
У крајњем северозападном делу градског подручја, северно од планираног наставка Булавара војводе Степе, биће места за становање и пословање, али и за велетржницу. План обрађује скоро 52 хектара, а наводи се да има много простора са секундарне и терцијарне делатности, за које су планиране парцеле од минимум 2.500 квадрата, на којима се може градити до три спрата. За велетржницу је намењено између шест и 10 хектара уз пут ка Сајлову.
Као допуна дневног реда, стигао је и предлог о изради измена и допуна плана дела између Шафарикове и Јеврејске улице, како би се омогућило спајање парцела на адресама Шафарикова 4 и Јеврејска 6. Завод за заштиту споменика културе издао је конзерваторске услове инвеститору по чијем се захтеву план мења, пошто је зграда у Јевбрејској 6 била под prеthodnom заштитом, која је истекла пре три године.
Што се тиче општеградских центара, они су планирани дуж Партизанске и Темринске улице, Сентандрејског пута, те источног дела улица Теодора Мандића, Шајкашке и Карађорђеве. У њима се може бавити трговином, угоститељством, здравством, социјалном заштитом, пословном администрацијом, а препоручени су и културни и спортско-рекреративни садржаји. Дуж Партизанске улице спратност је ограничена на три спрата, осим у делу ка Сентандрејском путу, где је дозвољен и мезанин, те четири спрата. Уколико се углу Партизанске и Темеринске улице припоје две парцеле, на овом месту могућа је изградња десетоспратнице. Дуж Темеринске улице и у делу Шајкашке улице дозвољена су два спрата и трећи који је повучен. На углу Темеринске и Шајкашке улице планирана је шестоспратница. Уз Сентандрејски пут остаје намена пословања на улазним правцима, са минималним парцелама од 4.000 квадрата, а ово подручје сматра се завршеном целином.
СПЦ “Војводина” на данашњој седници поднеће извештај о утрошених 360 милиона динара капиталних субвенција из градске касе у прошлој години, као и око 2,8 милиона капиталних субвенција из Покрајине, од којих је реконструисан кошаркашки терен на “Сајмишту”. Од градских пара Спенс је утрошио свих 60 милиона за обнову постројења за припрему воде за затворене и отворене базене на Спенсу, 130 милиона је коштало постављање “балона” и привременог покривања отвореног базена на „Сајмишту”, реконструкција постројења за воду малог базена на Спесну коштала је 27 милиона динара, док је набавка стратних блокова и платформи за олимпијски базен коштала нешто више од 22,4 милиона. Субвенцију од 120 милиона за пројектну докуметацију за доградњу и реконструкцију Спенса, ово предузеће није искористило.
Спенс се налази у још једној тачки дневног реда, где правда 94 милиона које је добио као текућу субвенцију Града због утицаја пандемије корона вируса на пословање. Тако је 44 милиона отишло на плате запослених, 20 милиона за струју и 30 милиона за грејање.
Новосадска скупштина одлучиваће и о измени плана инвестиција Градске управе за социјалну и дечију заштиту за ову годину, где се 18,44 милиона динара издваја за пројектовање два објекта од посебног значаја за Нови Сад (11,5 милиона) и наставак пројектовања прихватилишта за одрасла и стара лица у Футогу (6,94 милиона). Уједно, Културни центар Новог Сада затражио је да преузме коришћење Културне станице у Буковцу, о чему ће такође одлучивати градски парламент.
С. Крстић
Фото: Р. Хаџић