ФБИ: Кина највећа претња по дугорочну економску безбедност
ВАШИНГТОН: Претња коју кинеска влада представља по Запад је "дрскија и штетнија" него икада раније, изјавио је директор америчког Федералног истражног бироа (ФБИ) Кристофер Реј, оптужујући истовремено Пекинг за крађу америчких идеја и иновација и покретање масовних хакерских операција.
Реј је у синоћњем говору, у председничкој библиотеци Роналда Регана, указао да САД настављају да сматрају Кином својом највећом претњом по дугорочну економску безбедност, чак и у тренутку када су тензије између Русије и Украјине у фокусу америчке спољне политике, преноси британски лист “Гардијан”.
Када збројимо оно што видимо у нашим истрагама, од којих је преко 2.000 фокусирано на кинеску владу која покушава да украде насе информације или технологију, једноставно нема земље која представља ширу претњу нашим идејама, иновацијама и економској безбедности од Кине, изјавио је Реј, судећи према транскрипту говора који је доставио ФБИ.
Према његовим речима, ФБИ сваких 12 сати отвара нове случајеве како би се супротставио кинеским обавештајним операцијама, при чему хакери кинеске владе краду више личних и корпоративних података него све друге земље заједно.
Штета од економске шпијунаже кинеске владе није само то што њене компаније напредују на основу нелегално стечених технологија. Док оне напредују, наше компаније и раднике гурају у други план, изјавио је Реј.
Званичници кинеске владе су више пута одбацивали оптужбе америчке владе, а портпарол кинеске амбасаде у Вашингтону је прошлог јула поручио да су Американци “извршили неосноване нападе” и изнели злонамерне клевете о кинеским сајбер нападима.
У том саопштењу је Кина описана као “упорни бранилац сајбер безбедности“.