У Карловачкој богословији настављају с унапређењем услова рада и боравка ђака
Сва је прилика да ће у Богословији Светог Арсенија у Сремским Карловцима и ове године бити изведени значајни радови под покровитељством Покрајинске владе.
Лане је у школи захваљујући новцу, око четири милиона динара, које је за то издвојио Покрајински секретаријат за привреду и туризам, отворена и опремљена спомен-соба или ризница, а из покрајинског буџета формираног 2018. за обнову и развој културно-историјског наслеђа Карловаца, финансирана је са око 21 милион динара санација крова на згради интерната у којој су смештени богослови.
– На нашу радост у Покрајинском секретаријату за привреду и туризам изразили су жељу да наставе сарадњу, која ће се огледати кроз финансирање уређења атријума у згради Богословије – каже ректор Јован Милановић. – Светларници ће после обнављања бити кориштени за разне манифестације и активности, у првом реду ђака. Будући да је прилично акустичан простор у питању, могао би бити и подијум за музичке догађаје и концерте.
Подухват много већег обима, али и значаја, којем се у школи надају јесте реновирање унутрашњости интерната, који је прошле године добио нов кров.-Утврђено је да су ти радови више него неопходни, пре свега када је реч о санитарним чворовима, али и када су у питању спаваонице које би требало да добију функционалнији изглед и употребу, примеренију 21. веку. И само прокишњавање оставило је трага на ентеријеру зграде. Очекујемо подршку и за завршетак уређења библиотеке, којој предстоји каталогизација и класификација књига.
Као први знак успешног почетка године Милановић наводи опремање вежбаонице - теретане у школској згради у којој ће се ученици бавити физичком активношћу. Како каже, опремање теретане се финансира из буџета школе, а делом од донација поштовалаца Богословије.
По свој прилици, идеја која је настала кад и пројекат спомен-собе, о увођењу водичке или службе гостопримаца каква је постојала у Саборној цркви, на путу је да ускоро заживи и у Богословији за потребе ризнице. Како напомиње Милановић, у договору са карловачком Туристичком организацијом ради се на томе и постоје шансе да од марта богослови почну по узору на вршњаке из Карловачке гимназије да примају посетиоце у Богословији.
Он каже да постоји већ велики број људи који би да посети Богословију и упозна се са прошлошћу тог училишта које иде у сусрет великом јубилеју - 230 година од оснивања. По његовом мишљењу, година пред нама требало би да буде испуњена развноврсним садржајима када је Богословија у питању, не само грађевинске природе, већ и оним којима се промовишу вредности и културно богатство које поседује.
Зорица Милосављевић