scattered clouds
21°C
19.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Чадеж: Јединствене радне дозволе заживеће до краја марта

01.01.2022. 12:20 12:22
Пише:
Фото: Tanjug (Rade Prelić)

БЕОГРАД: Припреме за издавање јединствених радних дозвола у оквиру иницијативе Отворени Балкан, за грађане Србије, Северне Македоније и Албаније, биће према обећањима влада три земље завршене у првом кварталу ове године, изјавио је председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.

Истакао је, у изјави за Танјуг, да је потписивање шест споразума на самиту у Тирани у децембру учинило Отворени Балкан живим.

Чадеж каже да се на терену већ примењују поједини договори у оквиру иницијативе "Отворени Балкан", као што је усклађивање радних времена свих служби на граничним прелазима, укључујући и ветеринарске и фитосанитарне, које сада раде у режиму 24/7.

Наглашава да је усклађивање радних времена граничних служби од велике помоћи привредницима Србије, Албаније и Северне Македоније и да сада могу међусобно брже и лакше да увозе и извозе робу.

"Такође, надлежне ветеринарске и фитосанитарне службе усагласиле су се да једна другој признају документацију, што значи да више нема и неће бити чекања на границама због узорковања робе животињског и биљног порекла. Изузетак су ризични производи, што је мање од седам одсто укупне робе коју размењују три земаље", указао је Чадеж.

То је, каже, велика промена за привреду, јер су досадашње процедуре, задржавале камионе на граничним прелазима.

Чадеж подсећа да су се три земље у Тирани, између осталог, обавезале и на увођење јединствене радне дозволе.

Сматра да је то "револуционаран потез", који би требало да заживи на терену у првом кварталу 2022. године, дакле, до краја марта.

"На тај рок су се владе обавезале, а следи ратификација споразума у парламентима све три земље. Лидери и владе су потврдили да то може да се заврши у најављеном року, како би грађани, већ после првог квартала, могли да се на најједноставнији начин региструју и раде у друге две земље Отвореног Балкана", навео је Чадеж.

Указао је да све три земље имају проблем са недостатком радне снаге у различитим секторима, Србија на пример у грађевинској индустрији, а Албанија, рецимо, у области туризма.

"Зашто не би студенти из Београда, Новог Сада и осталих делова Србије преко лета радили на албанској обали или њихови грађевински радници, инжењери, електричари, долазили да раде код нас?", запитао је Чадеж.

До краја марта, додао је, почеће да се издаје и Опен Балкан ИД број, који је у функцији примене јединствене радне дозволе. То ће, објашњава грађанима омогућити да се лакше региструју, да од еУправе у својој земљи добију еИД број и с тим бројем се пријаве за добијање радне дозволе у другој земљи Отвореног Балкана.

Чадеж је додао и да ће, након потписивања споразума у Тирани, све три земље компанијама признавати статус "ауторизовани економски оператер" (АЕОС) стечен у матичној држави. Он подразумева да су испуниле све домаће и међународне стандарде да царињење и неопходне контроле обаве код куће, у својим магацинама, а да документацију граничној служби доставе електронски.

Тиме су се, објаснио је Чадеж, стекли услови да такве компаније прелазе границе без задржавања. Не само зато што сада све три земље имају међусобно потписане споразуме о признавању АЕОС статуса, већ и због тога што су се обавезале да успоставе додатне траке на граничним прелазима за камионе тих компанија.

"Очекујемо да то буде у првој половини 2022. године. Да се не би чекало на завршетак грађевинских радова, предложили смо и мислим да ће то бити прихваћено одмах после празника, да једна од постојећих трака буде обележена за ауторизоване економске оператере. Њоме би прво пролазили камиони компанија са тим статусом, а када њих нема и роба других компанија", најавио је Чадеж.

Изјаву председника Србије Александра Вучића да ће те три земље једног дана можда направити царинску унију, Чадеж види као "логичан корак".

"Царинска унија јесте следећи степен, можда и највиши степен када је реч о јединственом тржишту, који подразумева заједничку царинску политику према свим спољнотрговинским партнерима и практично дефинише, као и у ЕУ, јединствено тржиште у најширем могућем смислу", навео је Чадеж.

На питање да ли из региона стижу поруке о могућем придруживању иницијативи Отворени Балкан, Чадеж одговара да је то жеља привредника из свих економија региона.

"Привреда је за то, нема сумње. У сталној смо комуникацији и са косовским и са компанијама из БиХ и Црне Горе", рекао је Чадеж Танјугу.

Уверен је да ће резултати три земље које су прве кренуле у изградњу заједничког тржишта, већ следеће године покренути и остале да се прикључе иницијативи која је, иначе, у старту осмишљена за цео Западни Балкан.

Подсећа да су три лидера на самиту у Тирани, још једном потврдили да је инцијатива отворена за цео регион и позвали остале да се што пре придруже Албанији, Србији и Северној Македонији у изградњи Отвореног Балкана.

Пише:
Пошаљите коментар