Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дневник у Инђији, најбољем месту за породицу

27.12.2021. 16:47 17:03
Пише:
Фото: indjija.rs

Упркос пандемији, општина Инђија може се похвалити да је и ове године имала велике капиталне инвестиције и коронавирус није успорио инвестирање у инђијској општини.

Председник општине Инђија Владимир Гак каже да је тачно 15. децембра било годину дана од постављања камена темељца за јапанску компанију ”Тојо тајерс” која гради своје постројење у индустријској зони, те се и та инвестиција може подвести под овогодишњу.

- Иако је камен темељац постављен прошле године, радови су кренули крајем фебруара, те и јесу почели у овој години и заиста теку својом динамиком, пуном паром и они се надају да ће већ у мају почети са програмом производње- каже Гак. - То је оно што дефинитивно мења финансијску слику Инђије, али и инвестициону. Мења слику Србије, али и оно што је најважније мења финансије сваке породице, стабилност и нових могућности које свака породица добија. С обзиром да ће плате у овој компанији бити изнад просека, а запослиће се велики број људи, 567 у првој фази, с тим да је 120 људи већ почело са радом, односно обуком, а остатак ће бити упослен како буде текла градња фабрике.

То је, према његовим речима, једна од три најзначајније ствари које су урађене у Инђији ове године, али потписано је још уговора.

- Последњи у низу уговор потписан је са “Кемоимпексом”, који гради око 50.000 квадрата и то је заиста велики објекат такође - каже Гак. - Када поредимо то је величине три ”Агромаркета” која су већ саграђена у Инђији, да би читаоци могли да имају представу колико је то велики објекат.

Председник општине Инђија каже да ће већ почетком године, до 1. фебруара, а најкасније 15, имати бар још две нове инвестиције, не велике попут ”Тојо Тајерса”, али које ће свакако запослити нове људе, што значи нова радна места и пунији буџет Инђије, а самим тим обезбедити свакој породици додатну финансијску стабилност.

- Друга велика инвестиција коју је Инђија чекала од 1978, 1979. године јесте изградња новог вртића, сада је свако дете уписано, има места у вртићу за све. Свако село има предшколску установу, односно вртић у селу, осим Сланкаменачких Винограда као најмањег места, али они су близу Крчедина - напомиње Гак. - Трудићемо се да у наредној години породичну социјалну заштиту подигнемо на виши ниво, предвидели смо нове мере. Имамо већ међу највећим издвајањима подршку за прво и треће рођено дете, а очекујем по усвајању новог буџета да ће иста накнада бити и за друго рођено дете, те ће родитељи за прво, друго и треће рођено дете добијати по 50.000 динара.

Он истиче да је још важније, када је реч о предшколском васпитању, кренути у изградњу новог вртића у Новим Карловцима, а у плану је и изградња још једног вртића у Марадику, који ако не буде наредне, биће саграђен 2023. године.

До 1.фебруара, а најкасније до средине тог месеца Инђија ће имати бар још две нове инвестиције, не велике попут „Тојо Тајерса”, али које ће свакако запослити нове људе, што значи нова радна места и пунији буџет Инђије, а самим тим обезбедити свакој породици додатну финансијску стабилност (Владимир Гак)

Буџет за наредну годину, сматра Гак, доноси нове мере, те нове подстицаје, на радост и задовољство сваке породице и сваког детета.

- Трећа ствар која је најзначајнија је асфалтирање путних праваца на које је Инђија чекала и за које смо молили 50 година, ако не и више. То су путни правци Нови Карловци-Нови Сланкамен, Нови Сланкамен-Сурдук, Нови Сланкамен део ка Крчедину и туристички део према викенд насељу, односно винарији ”Шапат”. Већ сам напомињао да је тај део српска Тоскана и тренутно најбоља инвестиција за улагање у вински туризам и тамо ћемо за годину дана имати завршене две, чак и три нове винарије са туристичким садржајима, велнес центрима, на којима може да нам позавиди било која држава у Европи- каже Владимир Гак.


Преговори са десет компанија

Општина Инђија је у преговорима са 10 компанија, које су заинтересоване да инвестирају на територију општине, али председник инђијске општине не воли да говори унапред, док се уговор не закључи.

-Могу стидљиво да кажем, иако није разлог да се тако каже, да преговарамо са инвеститором, чија инвестиција би била 10 пута већа од ”Тојо тајерса”, то је нешто на чему радимо, али су то огромни пројекти. Тако да наши суграђани знају да нико овде не спава и да се трудимо 24 сата да од Инђије направимо, већ јесте, али да буде још боље, односно најбоље место за породицу- закључује Гак.


На тој дестинацији је већ асфалтирано 14 километара Нови Карловци, Сланкамен, Сурдук, горе према винарији ”Шапат” и даље Крчедину, а потпуно нови пут је урађен, наводи Гак, пре само годину и по дана, дужине пет километара којим су спојени Нови Карловци са Крчедином, што је људима из Крчедина скратило долазак и комуникацију са Инђијом, три пута брже, те је сада од центра Крчедина до центра Инђије потребно десет минута.

Председник инђијске општине каже да ће 2022. година бити заиста ударна кад је реч о капиталним инвестицијама, упркос томе што је доста већ урађено ове године.


Планови за Бешку

Владимир Гак наглашава да ће у наредној години почети изградња спортске сале у Љукову, која не постоји ни при школи и почетак веће спортске хале у Бешки.

- Бешка је велико место, са готово 6.000 становника и то је нешто на шта се чекало јако дуго, али смо тамо радили друге важне ствари, урађена је трећина канализације, што настављамо и у наредном периоду, а надам се да ће Бешка врло брзо добити прву инвестицију, која би требало да запосли око 150 људи са најмодернијом технологијом и то ће бити велика ствар за становнике Бешке, али и њихове комшије- каже Гак.  


   - Расписана је јавна набавка за завршетак чувене Спортске хале. Новац је у највећој мери обезбедила Покрајинска влада, којима се захваљујем на подршци и сарадњи и директору Управе за капитална улагања Недељку Ковачевићу, наравно и Игору Мировићу, али пре свега и председнику Вучићу који је и обећао завршетак инђијске Спортске хале 8. марта пре две године, када смо најавили асфалтирање свих неасфалтираних улица на територији Инђије- каже Гак. -Тада је речено грађанима Инђије да ће Спортска хала бити примарно завршена и онај који није веровао да ће се то догодити, ево, при крају смо. Средства су обезбеђена, након што се изабере извођач, очекује се само да почну радови и за годину дана, ако Бог да, видимо се у инђијској хали на новим спортским и другим догађајима.

Расписана је јавна набавка за завршетак чувене Спортске хале. Средства су обезбеђена, након што се изабере извођач, очекује се само да почну радови и за годину дана, ако Бог да, видимо се у инђијској хали на новим спортским и другим догађајима, каже председник општине Инђија

Инђија може свакако да се похвали у великој мери спортом, истиче Гак,  јер имају четири клуба у четири врсте спорта у највишим ранговима, што немају ни много већи градови од Инђије.

- То је и резултат нашег улагања у спорт, који је за ову годину био 175 милиона динара, а за следећу смо предвидели 200 милиона, те идемо још корак даље и очекујемо још боље и значајније резултате и да неки од наших клубова изађе и на европска такмичења - каже Гак.

Буџет Инђије за наредну годину биће пројектован мање него прошле године на износ од четири милијарде и 250 милиона динара, од чега су 700 милиона динара трансфери других нивоа власти.

Очекују, по усвајању новог буџета, да ће  родитељи за прво, друго и треће рођено дете добијати по 50.000 динара. До сада је ова накнада важила за прво и треће дете

- Ако узмемо у обзир да смо сада на извршењу око две милијарде динара, то је већ више него добро, с обзиром на то да је то повећање од 2016, када смо преузели одговорност за грађане општине Инђија, да је извршење од приходоване стране буџета готово 600 милиона динара- каже Гак. -То је најбољи показатељ колико смо и шта смо радили ових пет година, јер подићи буџет за 600 милиона динара уопште није једноставно, а када узмете у обзир и пандемију, све тектонске привредне поремећаје који су се десили не само у Србији, већ и читавом свету, онда је то велики успех.

Маша Стакић

Пише:
Пошаљите коментар