Самодопринос је драгоцен ослонац за Другу месну заједницу у Ади
АДА: Остварење месног самодоприноса који издвајају грађани од својих примања, у овој години је нешто скромније него у ранијем периоду, али ће се у каси наћи скоро 30 милиона динара.
Око 10 милиона динара се увек користи за текуће расходе за функционисање МЗ, одржавање три зграде којима располаже, док је преостали део намењен за улагања у комуналну инфраструктуру и друге потребе.
- Лепо је то што имамо месни самодопринос, који нам је драгоцена подршка у решавању потреба - истиче секретарка Друге МЗ Ада Елфрида Варга. -Ађанска општина је међу реткима у којима су грађани остали при опредељењу да је важно издвајање личног динара за развој заједнице. То је значајна подршка за све активности на улагањима у изградњу и одржавање комуналне инфраструктуре. Прошле године смо на референдуму увели месни самодопринос за наредних десет година. Јесте да је било јако тешко, због тога је требало обезбедити подршку више од половине уписаних бирача.
Подручје Друге МЗ у Ади има око 5.500 становника у 2.500 домаћинстава, али се тај број у последње време нешто смањио због одлазака у иностранство, међутим, о томе нема прецизних података.
- Због изградње велнес центра у Ади месне заједнице су се договориле са челницима локалне самоуправе да средства самодоприноса ставе на располагање за ту инвестицију, а наредне године све ће бити надокнађено потребним улагањима - појашњава Варга.
Радило се, ипак, и ове године. Улагано је у санацију дворишног дела на Тргу ослобођења, иза хотела и стамбених зграда. Ту је отворена јавна површина, која је била у јако лошем стању. У првој фази је уређена кишна канализација и бетониран је тротоар. Наставак радова на другој фази код зграде позоришта очекује се у идућој години где се надају да ће у сусрет изаћи локална самоуправа.
- На основу добре праксе из ранијег периода наставили смо да уличне тротоаре поправљамо тако да грађани предају молбе за поправке стаза испред својих кућа. Месна заједница им обезбеђује неопходан материјал, шљунак и цемент, а грађани сами изводе радове. То практикујемо већ седам година и сваке године се на тај начин обнови око километар тротоара, што је много јефтиније него ако би ангажовали извођаче радова преко месне заједнице - сазнајемо од Елфриде Варга.
Сваке године се у пролеће организује изношење кабастог отпада из домаћинстава, а овог пута смо то обавили у септембру и платили ЈКП „Стандард”, јер тај ванредни посао није могао да се уради о трошку предузећа.
Коловози се на подручју Друге МЗ Ада постепено обнављају пресвлачењем новим асфалтом, али ове године обављани су радови само у Истарској улици, на кишној канализацији. У питању је мала уска улица у центру града, где није било решено одвођење сувишних атмосферских вода.
Припреме су у току да се као и до сада на крају године поделе деци празнични пакетићи. Због епидемијске ситуације од прошле године увели су праксу да Деда Мраз обилази децу од куће до куће, па ће тако бити и наредних дана. Пакетићи се обезбеђују деци узраста од годину до пет година, а која нису обухваћена предшколским образовањем, па се пекатићи спремају за 173 малишана.
- Путеве у многим улицама смо обнављали у prеthodnom периоду, тако да имамо мало улица које изискују поправке - каже Елфрида Варга. - Што се тиче зелених површина, по одлуци којом је њихово уређење у надлежности општине, Другој МЗ је једино остало поткресивање и сечење грања дрвећа које смета уличним водовима, па ту настојимо да сваке године одрадимо неопходне послове, између осталог ради бољег уличног осветљења. Тамо где делови насеља нису обухваћени лед- расветом која је успостављена пре пет година, према потреби допуњујемо уличне сијалице.
Поред ађанске општине и Друга МЗ помаже цивилне организације и спортске клубове који функционишу на њеном подручју.
- Сваке године излазимо им у сусрет расподелом средстава издвајајући два посто средстава од месног самодоприноса. Помажемо хуманитарним организацијама, верским заједницама и према потреби излазимо у сусрет удружењима грађана. Поред тога у овој години 700.000 динара смо издвојили за предшколску установу, основну и средњу школу - додаје Варга. На молбу Техничке школе Прва и Друга МЗ су помогле да се уреди аутобуско стајалиште испред школе, пошто велики број средњошколаца из других места путује у Аду, а она се налази на главном путу, па је сада омогућено безбедније пристајање аутобуса.
- Покушавамо да изиђемо у сусрет институцијама на нашем подручју у решавању разних проблема. Дотира се и излажење општинског гласила „Панорама”, а Друга МЗ је један од издавача, заједно са Друштвом за информисање „Панорама”. Лист излази месечно већ 22 годину и жели се сачувати гласило које на српском и мађарксом информише грађане о дешавањима у општини Ада- додаје Варга.
М. Митровић
Фото: М. Митровић и Ђерђ Михалек