У парку природе Бегечка јама проблеми са пецарошима
У Парку природе “Бегечка јама” последње две и по године чувар Милан Матовић покушава да успостави баланс човека и природе у заштићеном природном добу.
У томе му помаже дрон који је заједно са пријатељима и донаторима, организујући такмичења у пецању, успео да набави, те углавном, како каже, нема већих проблема. Последњих осам месеци је заустављена рибокрађа на велико, односно риблов мрежама, јер је како каже, “сваки божји дан на води”, патролира, а оно што је и даље проблематика у Парку природе је, када пецароши уоче да Милановог аута нема, вели хоће да однесу све што упецају и преко и испод мере.
- Сваки појединац је уз годишњу дозволу за пецање на Јами добио папир на ком су наведена сва правила на води, па тако пише да је дневни улов три племените рибе до пет килограма, након чега си завршио пецање за тај дан – објашњава чувар природе Милан Матовић. - Осим на папиру, ко је год купио дозволу, свакоме сам и усмено рекао, али не вреди. Појединци су пецали штуку од седам килограма и продали је другим комерцијалним водама, док су неки продавали упецану рибу на пијаци у Бегечу и испред локалних радњи. Поједини чак иду толико далеко, да одбијају да врате рибу у воду, када је упецају. Тако чекају да чувар окрене леђа, па моментално поваде и по шест штапова, а онда пустим дрон и све снимим, да бих на крају слушао којекаква правдања. Све време их опомињем и покушавам на цивилизован људски начин да то решим, све нећу да им одузимам алате и пишем пријаве, али изгледа да ништа не вреди, док не почну да “севају” казне. А од следеће године сам принуђен да то почнем да практикујем.
Милан каже да ће и следеће године као и до сада, свима који дођу да купе дозволу за пецање уручити и правилник куће, а дошао је на идеју да свако са купљеном дозволом може да постане и волонтер, уколико то жели.
- Идеја је да они као појединци утичу једни на друге и сопственим примерима подстичу на поштовање правила и фер пецање, јер је то свима у циљу – наглашава наш саговорник, рекавши да ако ни то не буде заживело, биће на крају принуђен да пише пријаве и дели казне, јер ће му то остати као последња солуција. - А дозволе ће остати по цени од 4.000 динара, за годину дана пецања.
Да је на Бегечкој јами ситуација са пецањем боља него prеthodnih година сведочи и број продатих дозвола који је растао, откако је Милан преузео кормило Јаме. Тако је од семптембра до јануара 2019. године продато 79 годишњих дозвола, да би од јануара 2019. до јануара 2020. године тај број скочио на 178. Од почетка 2020. године до данас Милан је продао 214 дозвола. Покренуо је и Фејсбук страну “Парк природе Бегечка јама” коју прати 1.500 људи. Ту чувар свакодневно обавештава грађане о лепим дешавањима, али упућује и апеле неозбиљним пецарошима да се освесте и науче да живе у складу са природом, како то не би морао он на тежи начин, ударавши их по džyеpu.
Ивана Бакмаз