Преговори с радницима из Вијетнама да се сви преселе из барака
БЕОГРАД: Заштитник грађана Зоран Пашалић изјавио је да је у баракама у зони градилишта фабрике гума "Линглонг" у Зрењанину, по сопственој жељи, остало 89 вијетнамских радника с којима се преговара о њиховом пресељењу, као и да се тренутно проверавају радне дозволе свих од укупно 402 радника.
Пашалић, који је данас обишао бараке, али и локације на које су пресељени вијетнамски радници, каже за Танјуг да ће наставити да прати преговоре о пресељењу преосталих радника који не желе да напусте смештај у кругу фабрике.
То је прва група радника која је дошла, они су навикли да ту живе на начин који је близак њиховој култури и традицији. Рекли су нам да нису задовољни начином на који ми и Кинези спремамо храну и да воле да то сами раде што је њихово право, а ми морамо да водимо рачуна да се културолошке разлике поштују, рекао је Пашалић.
Омбудсман каже да је данас у Полицијској управи Зрењанин утврдио и да сви радници из Вијетнама имају уредне папире, иако се, како каже, спекулисало да немају дозволу за боравак у Србији и да постоје индиције да се раде о трговини људима.
Утврдили смо да сви од укупно 402 радника имају уредне папире и дозволу за боравак, наглашава Пашалић.
Додаје да је утврђено и да су пасоши код радника, док су раније њихове путне исправе биле у згради на градилишту, а радници су, каже, могли да их подигну на реверс.
Разлог за то је био што у Србији нема амбасаде Вијетнама, најближа је у Румунији, и постојала је могућност губљења пасоша. Инсистирали смо да им пасоши буду враћени што је и учињено, наводи Пашалић и додао да се овом тренутку проверавају радне дозволе Вијетнамаца.
Инстистираћемо да имамо увид у сваку радну дозволу, истиче Пашалић.
Подсећа да су представници Омбудсмана у среду обишли смештај вијетнамских радника у кругу фабрике и да су утврдили да се поред барака и помоћних објеката налазе ТНГ боце са течним нафтним гасом и бурад са нафтом што је, како каже, представљало потенцијалну опасност за раднике.
То је одмах уклоњено и речено је да ће радници бити пресељени на друге локације у року од два дана, подсећа Пашалић.
Како каже, осим у каштелу Ечка, вијетнамски радници ће бити пресељени на још три локације у којима су смештени остали радници из Вијетнама, којих је укупно 1.600.