Гренел: Фрустрирани јер нема примене Вашингтонског споразума
МЕРДАРЕ: Некадашњи амерички изасланик за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел изјавио је да је на Косову био у својству приватног грађанина, а не као представник америчке администрације, али је додао да су многи у САД фрустрирани јер се не примењује Вашингтонски споразум.
Као прво, ја више нисам са владом САД. Долазим овде у својству приватног грађанина. Овде сам само као приватни грађанин из Трампове администрације и долазим јер смо фрустрирани, навео је Гренел у обраћању новинарима на прелазу Мердаре, преноси Косово онлајн.
Некадашњи амерички дипломата је истакао да су многи у САД фрустрирани, јер се не примењује историјски "економски договор који је постигнут у Белој кући".
Многи из Трампове администрације и многи Американци су фрустрирани и то зато што смо видели историјски договор - економски, који смо договорили за људе Косова и људе Србије. То није урађено за владе. Није било за политички, него економски развој, рекао је Гренел.
Према његовим речима, превише људи младих са Косова и Србије се преселило у Немачку, Мађарску, Пољску јер нису могли да добију добре послове.
Ако погледате шта смо испреговарали. Почели са историјским летом између Приштине и Београда. То смо урадили јер су нам пословне заједнице рекле да нам је то потребно да би дошли послови. Многи на Западу мисле да и даље траје конфликт у региону, и онда се послови не селе овде, тако да оно што се догодило последњих неколико недеља је фрустрирајуче за САД, рекао је Гренел.
Он је истакао да "у САД желе да виде да се овај економски договор примењује".
За једну годину обе стране су пристале да ће стати с кампањом за признавање и непризнавање. Та тачка је била историјска, да се концетришемо на економски развој. И да примените све договоре у вези железничког и друмског саобраћаја, да имате отворену границу, видели бисте како привредници из САД и са Запада долазе и праве послове. То је могло да буде урађено у последњих 14 месеци, а уместо добрих послова за Косово и Србију, имали смо мало напретка и то нас фрустрира. Ово није због Трампа, влада, него младих људи јер желимо да млади људи остану у региону и имају добро плаћене послове. Јер смо 20 година причали о политици, а не о економском напретку, рекао је Гренел.
Он је истакао да "амерички бизнисмени желе да долазе овде и стварају послове".
Ово што ја радим, поново наглашавам у приватном сектору, сада сам био неколико дана у Албанији, провео неколико дана на Косову, и возим се ка Београду и провешћу наредних неколико дана у Београду, поручио је.
Покушавам да нађем економске прилике да амерички и западни бизнисмени улажу новац овде и праве послове. Сада, када сам ван администрације покушавам да урадим шта могу да доведем приватни сектор. Начин да се то уради јесте да владе примене споразум. Зауставите политику и хајде да стварамо послове, рекао је Гренел.
Куртијева влада одбила амерички новац за гас
Бивши амерички специјални изасланик за дијалог Београда и Приштине рекао је да су неистините оптужбе српског аналитичара Душана Јањића да га плаћа Србија.
Гренел, који је током боравка у Приштини говорио за Телевизију 7, такође је рекао да је привремена Куртијева администрација одбила да прихвати новац од САД за унапређивање гасног пројекта.
Видели смо овог аналитичара из Србије који је изнео озбиљну оптужбу на мој рачун да ме Србија плаћа. То уопште није тачно. То је лажна вест. Мислим да медији тако нешто не треба да преносе. То је гласина. Медији имају одговорност да извештавају само о чињеницама, рекао је Гренел, преноси приштинска Екононија онлајн.
Указујући да је употреба угља штетна, Гренел је критиковао владу Куртија због одбијања америчког новца за гасни пројекат, за који је рекао да би био јефтинији.
На Косову постоји потреба да се угаљ избаци из употребе. Штетно је. Оно што смо видели од садашње владе је одбијање америчког новца за гас, а то би било јефтиније и здравије за народ на Косову. Волео бих да америчка амбасада буде јаснија по том питању. Пропустили су прилику да буду јаснији, нагласио је Гренел.
Он је још поручио да би Бајденова администрација требало да буде агресивнија на Балкану.
Идеја да САД чекају Брисел је фрустрирајућа. Желимо да видимо више акције у смислу дијалога. Бајденова администрација мора да буде агресивнија.Требало би да буду активнији на Балкану именовањем специјалног изасланика. Нисам видео да Џожеф Бајден говори о економској нормализацији између Косова и Србије, закључио је Гренел.