Реч геноцид је страшно злоупотребљена
БЕОГРАД: Саговорници емисије "Око" на РТС, поводом кривичне пријаве против новинара Танјуга Марка Иваса, због изнетог мишљења током интервјуа са чланом Председништва БиХ Жељком Комшићем, сагласни су у оцени да је одлука некадашњег високог представника у БиХ Валентина Инцка отишла предалеко.
Историчар Предраг Марковић истакао је да је одлука Инцка да се промени кривични закон да се негирање геноцида у Сребреници кривично третира грозна и да је, како каже, додатно завадила људе у БиХ.
На питање да ли новинар има право да пита, Марковић је казао да има то право, као и да људи имају права да преиспитују прошлост.
Говорећи о пресуди за геноцид на коју се позивао Комшић током разговора, Марковић каже да је реч "геноцид" страшно злоупотребљена реч.
"Користи се политички, та оптужба је касније злоупотребљавана да се напада и уништава Србија, а ретко која реч је изгубила кредибитилитет као што је реч ''геноцид'' и сада се користи олако", казао је.
Указује да је геноцид иначе врло редак историјски догађај и у том смислу наводи да је у историји прави геноцид Холокауст, уништење Јермена или онај у Руанди.
"Све друго углавном не одговара правој дефиницији тако да се та реч лако користи и углавном се политички злоупотребљава", казао је Марковић.
Правник Милан Антонијевић каже да се реч "геноцид" превише користи и да сваки пут када се изађе из оквира и пресуде и Холокауста, умањује значај и онога што се дешавало и у Сребреници.
Сматра да је Инцкова одлука отишла предалеко у атмосфери која постоји у БиХ у овом тренутку, као и у Републици Српској где, како каже, људи немају довољно информација.
"Људима у Републици Српској шаље се погрешна слика да неко хоће да укине Српску. Та порука не стоји, имате Дејтонски споразум и сва питања ратних злочина и одговорности нико не везује ни за српски народ, ни за Републику Српску, ни за целокупну војску Републике Српске и та одговорност је тачно дефинисана", навео је Антонијевић.
Новинар Филип Родић сагласио се са Марковићем и Антонијевићем у вези тога да се реч "геноцид" олако користи, али је супротстављеног става у односу на Антонијевића када је реч о укидању Републике Српске.
"Јесте циљ укидање Републике Српске, Дејтонски споразум је и до сада неколико пута промењен", казао је Родић.