Брнабић и Гојковић са Радном групом за безбедност новинара
БЕОГРАД: Председница Владе Србије Ана Брнабић и потпредседница Владе и министарка културе и информисања Маја Гојковић састале су се данас са члановима Радне групе за безбедност и заштиту новинара.
На редовном месечном састанку, заменик републичког јавног тужиоца Бранко Стаменковић изнео је информације о актуелним предметима које јавна тужилаштва воде у вези са кривичним делима која су извршена на штету безбедности новинара.
Од почетка ове године, у само око 10 одсто предмета није откривен починилац, саопштено је из Владе Србије.
Стаменковић је обавестио чланове Радне групе о статусу предмета који се редовно прате.
У случају новинара Милана Јовановића из Гроцке, 22. октобра је одржан претрес за последњег, четвртог окривљеног, док када је реч о троје првостепено осуђених, чека се одлука Апелационог суда по жалби.
У предметима новинарке Јелене Зорић и новинара Дашка Милиновића, заказани су претреси који ће бити одржани у току овог месеца. додаје се уј саопштењу Владе.
У случају претњи новинару Марку Видојковићу, приведено је лице које је окривљено и одређен је притвор, и биће подигнут оптужни акт.
Поред наведених предмета које Радна група пажљиво прати, договорено је да се прати и случај претњи новинарки листа ''Данас'' Снежани Чонградин.
На основу пријаве коју је поднео НУНС, формиран је предмет у надлежном тужилаштву и очекује се да новинарка Чонградин да изјаву у наредним данима.
Члан Радне групе Веран Матић известио је о раду СОС телефона у протеклом месецу и о пријавама које су достављене.
На данашњем састанку Радне групе посебно се разговарало о изменама и допунама Кривичног законика које је израдило Министарство правде, а на основу анализе проф др Зорана Стојановића и уз подршку Мисије ОЕБС у Србији.
Члан Радне групе из Министарства правде Јован Ћосић подсетио је да су измене и допуне израђене на основу анализе професора Стојановића, који је, како се наводи у саопштењу Владе, један од највећих стручњака за кривично правну заштиту у Србији и региону, и међу најбољима у Европи.
Измене и допуне инициране су у оквиру Сталне радне групе за безбедност новинара, и подржала их је Радна група за безбедност и заштиту новинара, и то у циљу унапређења кривично-правне заштите новинара и заштите слободе јавног изражавања.
Јавна расправа коју је Министарство правде водило онлајн трајала је од 7. до 27. октобра.
У међувремену, међутим, појавили су се одређени коментари у јавности и критике на решења која су дата у предлогу, иако су сва релевантна медијска и новинарска удружења подржала предлог, додаје се у саопштењу.
Како би се овај процес завршио у најбољем интересу новинара и уз потпуну транспарентност и инклузивност, на чему је Радна група инсистирала у свим процесима, на предлог новинара чланова Радне групе и партнера из међународних организација дат је предлог Министарству правде да продужи јавну расправу за још 20 дана.
Брнабић и Гојковић истакле су да Влада остаје посвећена изградњи поверења и унапређењу дијалога са свим представницима новинара и медија.
На састанку је такође договорено да Заштитник грађана достави анализу предложених измена Закона о јавном реду и миру у делу који се односе на новинаре, о чему би се разговарало на следећем састанку Радне групе, додаје се у саопштењу.