ЕПС: Нисмо набављали SKY телефоне, нити SKY апликацију
БЕОГРАД: ЕПС није набављао никакве специјалне мобилне телефоне и апарате већ је набавио софтвер за заштиту мобилних телефона, како је и био назив јавне набавке, саопштило је данас то јавно предузеће.
"Набављено је софтверско решење, а не мобилни телефони и апсурдно је поредити ово софтверско решење са мобилним телефонима ''SKY'' или ''SKY'' апликацијом, што се злонамерно и потпуно лаички изокреће, са намером да привуче што већу пажњу", поручено је из ЕПС-а.
БИРН је објавио да је Електропривреда Србије набавила крајем 2019. године програме за енкрипцију са највећим степеном заштите за 20 мобилних телефона и за то платила 227.000 евра, односно 26,7 милиона динара, тврдећи да се то види на основу тендерске документације и уговора у које је БИРН имао увид.
ЕПС истиче да је софтвер набављен још 2019. године, али да није коришћен, јер се до данас није појавила потреба за коришћењем.
"Набавка је спроведена у случају потребе и због обавеза које су прописане законом у делу мера заштите ИКТ система.
На жалост, сензационализам по сваку цену не познаје истину, те јавност треба да буде обавештена о свим детаљима", наведено је у саопштењу ЕПС - а.
Из тог преудзећа напомињу да је Електропривреда Србије електроенергетски систем одговоран за енергетску безбедност и независност Србије.
"Свака злоупотреба података и информација или њихово неовлашћено коришћење имало би вишеструке последице по енергетску сигурност земље. Комуникациони ризик постоји у енергетским пословима са АП Косово и Метохија, где је важно да ЈП ЕПС поседује затворени и заштићени комуникациони систем. Такође, у саставу ЈП ЕПС налазе се и хидро потенцијали који се налазе близу граничних области и важно је у будућности обезбедити заштићену комуникацију као део безбедносног механизма".
Примену заштите на комуникационим уређајима односно затворене системе комуникација користе енергетске компаније у Финској, Великој Британији, Холандији, Италији, Грчкој, Украјини, Швајцарској, САД, као и компаније попут РЊЕ и ЕДФ, наводи ЕПС.
Примарно се користи за корпоративну интерну комуникацију затвореног типа као саставни део безбедносног механизма, али и као посебан степен заштите у ванредним условима.
И чланом 6 Закона о информационој безбедности одређено је да су ИКТ системи од посебног значаја системи у енергетици који се користе за производњу, пренос и дистрибуцију електричне енергије, производњу и прераду угља, што су делатности рада ЈП ЕПС. Законом о информационој безбедности ЈП ЕПС је одређен као ИКТ систем од посебног значаја за Републику Србију, наводе из ЕПС-а.
Такође, додају да ЕПС поседује и Решење о упису у евиденцију ИКТ система од посебног значаја коју води министарство надлежно за информационо друштво, то јест Министарство за трговину, туризам и телекомуникације.
Као систем од посебног значаја, ЈП ЕПС је у обавези да испуни мере заштите из члана 7 поменутог закона.
Мере заштите ИКТ система се односе на постизање безбедности рада на даљину и употребе мобилних уређаја, предвиђање одговарајуће употребе криптозаштите ради заштите тајности, аутентичности и интегритета података, заштиту од злоупотребе техничких безбедносних слабости ИКТ система, заштиту података у комуникационим мрежама укључујући уређаје и водове, безбедност података који се преносе унутар оператора ИКТ система, као и између оператора ИКТ система и лица ван оператора ИКТ система.
Као оператор ИКТ система од посебног значаја, ЈП ЕПС је у обавези да поштује и све што је прописано подзаконским актима и правилницима, пре свега Уредбу о ближем садржају акта о безбедности ИКТ од посебног значаја, начину провере и садржају извештаја о провери безбедности ИКТ система од посебног значаја, наведено је у саопштењу ЕПС-а.
То јавно преудзеће наводи да се текст који је објавио БИРН односи на јавну набавку која је реализована у 2019. и 2020. години.
На званичном порталу јавних набавки ЕПС је, 14. августа 2019. године, објавио позив за јавну набавку чији предмет је Софтвер за заштиту мобилних телефона.
Јавна набавка је објављена у отвореном, свима доступном поступку, како је то одређено Законом о јавним набавкама и није објављена "испод радара јавности" како се тврди, наводе из ЕПС-а.
Комплетна конкурсна документација је била јавно доступна у року који Закон о јавним набавкама налаже, а такође и данас сва документа у вези са овом јавном набавком налазе се доступна на порталу јавних набавки на адреси.
"Свако ко је заинтересован могао је да прочита конкурсну документацију. У поступку јавне набавке добијене су две понуде и изабрана јефтинија, јер је то био критеријум за избор. У јавној набавци нису наведени никакви специјални услови за учешће, што се може проверити увидом у конкурсну документацију", наведено је у саопштењу.