Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Новосадске уметнице муралима улепшавају ресторане, излоге, зидове...

24.10.2021. 10:11 10:15
Пише:
Фото: Privatna arhiva

НОВИ САД: Потпуно самооуке, новосадске уметнице Сара Маодуш и Биљана Мајер почеле су да цртају из љубави и жеље за изазовима и учењем. Током четири протекле године, наше саговорнице пронашле су начин да споје лепо и корисно, те да улепшавају излоге градских локала и зидове домова, а да свој таленат, притом, уновче.

– Познајемо се још од основне школе, где смо заједно цртале и учествовале на такмичењима, а путеви су нам се разишли одабиром средње школе, да бисмо се поново удружиле пре четири године – казала је Биљана Мајер. –  Осликавамо дечје собе, локале, ресторане, пословне просторе, дневне и спаваће собе, спољашње зидове у двориштима, где год људи могу да замисле осликан зид, мурал, ми ћемо то и урадити.

Биљана и Сара су послом осликавања мурала озбиљно почеле да се баве пре две године, па иако је тада тек почела епидемија коронавируса, посла је било сваки дан. Како наводе, зарада на сваком почетку не може бити идеална, те је потребно стално учити и радити, а новац долази касније као награда.

– Једна смо другој подршка, то нас гура напред и међусобно допуњујемо знања, схватиле смо да заједно можемо да се ухватимо у коштац са свиме – објаснила је Сара Маодуш. – За послове које смо некада радиле данима, сада нам је потребно неколико сати, а грешке се и даље дешавају, али у много мањем обиму јер више нема оних почетничких. Сада смо спремније и имамо много више искуства него раније.


 “Нови Сад у очима”

Поводом Дана града Новог Сада прошле године, Сара Маодуш и Биљана Мајер приредиле су изложбу “Нови Сад у очима” у Културном центру Новог Сада. Оне су том приликом представиле Нови Сад једним заједничким и са по 20 појединачних радова рађеним акварел техником. Како су тада казале, игром воде и боје јасно је наглашено оно што је најлепше у Новом Саду – атмосфера, најстарије грађевине, споменици и пејзажи.


Према Сариним речима, посла има највише у празничном периоду, а од конкуренције покушавају да се издвоје ситним детаљима у које улажу додатно време и труд. И новогодишњу декорацију локала прилагођавају теми, па уколико се ради о пицерији, Деда Мраз ће држати пицу у руци и слично, како би се по излогу знало о каквом објекту је реч.

– Највећа потражња је дефинитивно око Нове године, па када осликамо један локал, власнику другог локала се то свиди и по препоруци нас позове да улепшамо и њихов простор – рекла је Мајер. – На први утисак чини се да нема пуно људи који се баве осликавањем, међутим, град зими, осим наших, красеи предивни радоци других уметника укојима такође налазимо инспирацију.

Иако негативних искустава и коментара није било, Сара и Биљана наилазиле су на мноштво изазова са којима су се вешто хватале у коштац, па искуство и међусобно поверење расте из дана у дан.

– Све што је захтевније представља изазов који радо прихватамо јер увек тежимо да научимо нешто ново и више – рекла је Биљана. – Идеје нису увек наше, па се онда трудимо да реализујемо тражено и оправдамо поверење клијента. Понекад радмо и по 12 сати без престанка да би рад превазишао очекивања, јер нам је важно да нам је клијент задовољан, а самим тим и ми такође.

Уколико клијент нема идеју нити посебне захтеве за украшавање локала, Сара и Биљана у том случају праве скицу по њиховом укусу која је подложна променама, или креацију прилагођавају предлозима власника. Тако је осликавање стакала релативно брз и чист посао, који може да се заврши за пола или неколико сати у зависности од величине и детаља, а најдужи рад је био осликавање зида рођендаонице водоперивим бојама који је трајао 20 дана.

– Сваки посао који радиш из љубави и са уживањем у неком тренутку ћеш моћи да наплатиш и живиш од њега, нарочито уколико те то занима и трудиш се, константно учиш јер таленат чини свега 10 одсто посла – рекла је Маодуш. – Од осликавања простора зарађујемо, а поред тога приватно сликамо по naruybini на папиру или платну, користећи се свим техникама. Хоби смо у једном моменту претвориле у посао који заиста волимо, па сматрамо да смо доказале да се од уметности може живети.


Друштвене мреже саставни део посла 

– Раније нисмо посвећивале много пажње друштвеним мрежама, али смо пре годину дана одлучиле да наравимо профиле на Фејсбуку, Инстаграму и Тик-току, где сада редовно качимо процес настанка и слике финалних радова – навела је Биљана Мајер. – Тако је за нас чуло више људи који су почели да се јављају по препоруци или им се свидео наш портфолио, а има и пратилаца који само похвале цртеж, што нам, такође, веома значи.

Поверење људи правда се добро урађеним послом, па ове новосадске уметнице имају доста сталних клијената који их зову сваке године, а који су, према речима Биљане и Саре, пре свега добри људи који су увек спремни за сарадњу.


Како посао напредује глатко, размишљање о будућим потезима део је свакодневице, па тако наше саговорнице планирају и да оснују фирму која ће се бавити осликавањем зидова, а како су навеле, уколико захтева за осликавање буде више, жеља им је да имају неког ко ће се прикључити њиховом тиму. У плану је и похађање курсева којим би се усавршиле, како би у наредним годинама могле и саме да праве радионице које би помогле људима да науче да сликају.

Д. Андулајевић

Пројекат “Талентовани људи - понос Новог Сада” релизовао је “Дневник Војводина прес” д.о.о, уз подршку Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.

Пише:
Пошаљите коментар