Шампиони профитабилности ЕПС, Тигар тајерс и Теленор
Привреда Србије је успела, упркос отежавајућим околностима због пандемије коронавируса, да и током 2020. године одржи постигнути обим пословних активности из prеthodnе године и да оствари позитиван нето резултат за петину већи него 2019, саопштила је Агенција за привредне регистре (АПР).
Томе је значајно допринело 100 предузећа с највећим пословним приходима и 100 са највећим нето добитком, оцењено је у извештају „Сто нај... привредних друштава у 2020. години”, који је АПР објавио на својој интернет страници.
Сто друштава са највећим пословним приходима имало је удео од 27,9 посто у пословним приходима целе привреде и удео од 24,4 процента у основним финансијским перформансама привреде, а запошљавало је 16,5 одсто укупног броја радника у привреди.
На овој листи преовлађују велики системи, њих 98, који су реализовали 98,9 посто пословних прихода рангираних друштава, при чему је ЈП ЕПС лидер по приходима, а прате га НИС, Делез Србија, “Тигар тајерс” и Телеком Србија.
Сто предузећа са највећим нето добитком у 2020. учествовало је са нешто мање од једне трећине у нето добити свих друштава и са 21,9 процената у главним финансијским перформансама.
Према величини, међу најпрофитабилнијима је највише великих друштава (74), чији је добитак од 174,7 милијарди динара повећан за четвртину. Ту је и 19 друштава средње величине, чији је добитак више него дуплиран у односу на 2019. годину, а интензивнији раст нето добити су забележила и четири мала и три микро предузећа, наводе из АПР-а.
Електропривреда Србије заузима челну позицију и на листи најпрофитабилнијих домаћих друштава, са нето добитком од 12,88 милијарди динара у 2020, који је 3,5 пута већи него prеthodnе године.
На другом месту је „Тигар тајерс” с растом нето профита за 2,1 посто на годишњем нивоу, на 9,21 милијарду динара, трећи је Теленор с нето добитком од 8,4 милијарде, за 20,2 посто мањим него годину раније, а прву петорку заокружују “Зиђин”, који је профитабилност повећао 2,6 пута у односу на prеthodnu годину на 8,4 милијарде, те “Кока-Кола” чији је нето профит скочио за 55,6 процената на 5,66 милијарди динара.
Губиташи
Када је реч о губиташима, “Ер Србија” предводи на листи с губитком од 7,44 милијарде динара, који је резултат драстичног пада прихода изазваним корона пандемијом и мерама ограничења путовања. Следе новосадски “Интеркомерц Аграр” у стечају, “Рио Сава експлорејшен”, Аеродром “Београд” и Железара ХБИС.
Од 103.327 друштава, чији су подаци из редовних годишњих финансијских извештаја за 2020. анализирани са аспекта успешности пословања, финансијских капацитета и губитака, на АПР листама “Сто нај...” рангирано је укупно 349 привредних друштава с највећим утицајем на основне финансијске перформансе привреде у протеклој години.
Од друштава која се налазе на листама “Сто нај... у 2020. години”, њих 22 су јавна предузећа, у којима су била запослена 67.052 радника. Са нето добитком је пословало 16 јавних предузећа, док нето губитак забележило шест предузећа, од којих су четири међу сто водећих губиташа.
Д. Млађеновић