Данас свечана седница Скупштине Града Новог Сада, а на дневном реду признања
Свечана седница Скупштине Града Новог Сада, на којој ће се донети одлуке о додели Октобарске награде и Новембарске повеље за ову годину, одржаће се данас у великој сали Скупштине Војводине, најавила је на јучерашњој конференцији за новинаре председница новосадског парламента Јелена Маринковић Радомировић.
Како је објаснила, градска Комисија за обележавање празника и доделу признања предложила је три лауреата за Октобарску награду и пет за Новембарску повељу.
Техничка школа „Павле Савић“ Нови Сад, стонотенисерка с инвалидитетом Борислава Перић Ранковић и фотограф Јарослав Пап (posthumno) предложени су кандидати за Октобарску награду.
- Техничка школа је предложена због постигнутих резултата у области просвете и развоја школства и доприноса реформи и због тога што је основана пре 60 година. Борислава Перић Ранковић предложена је због врхунских резултата које је постигла у области спорта у нашој земљи, Европи и на Олимпијским играма. Она је доказ да се једним позитивним духом, вредним и упорним радом може постати шампион у животу - појаснила је Маринковић Радомировић.
Маринковић Радомировић је најавила и радну седницу за 19. октобар. Планирано је око 70 тачака. Главна тема је ребаланс буџета, а расправљаће се и о комуналним темама и о онима које се тичу културе.
Даље је рекла да је Јарослав Пап предложен због комплетног стваралаштва оствареног оштрим оком кроз непоновљиве фото-приче које су и најлепши албум Новог Сада.
Техничку школу “Павле Савић“ за Октобарску награду предложила је Градска управа за образовање, док је Бориславу Перић Ранковић за високо градско признање предложио Градски спортски савез Новог Сада. Да се фото-репортеру Јарославу Папу постхумно додели Октобарска награда предложили су Фото-асоцијација Војводине, Радио телевизија Војводине, Новосадски сајам, “Дневник Војводина прес“ и Удружење “Чепом до осмеха“. Како је наведено, Пап је био синоним за врхунског професионалца, доброг и вредног човека, посебно препознатљив по бележењу сцена из природе. Својим радом померао је границе, постављао стандарде и високо подизао лествицу.
Јавно комунално предузеће “Новосадска топлана“, Предшколска установа “Радосно детињство“, Црвени крст Новог Сада, председник, оснивач и активиста Новосадске бициклистичке иницијативе Марко Трифковић и Установа за израду таписерија “Атеље 61” предложени су кандидати за овогодишњу Новембарску повељу.
„Новосадска топлана” је; по речима Маринковић Радомировић; предложена због остварених резултата током 60 година постојања и развоја најмодернијег система даљинске енергије.
- Предшколска установа “Радосно детињство” предложена је због успешног и квалитетног стручног рада и несебичног залагања у васпитању наших најмлађих суграђана, а „Црвени крст” због хуманог и племенитог рада, као и поводом 140 година од оснивања. Марко Трифковић предложен је због неуморног бициклистичког активизма који дориноси подизању грађанске свести о еколошком и здравственом значају коришћења бицикла, а “Атеље 61” због оригиналног и уметичког израза у сједињавању традиционалног ткања и савремене уметности - казала је Маринковић Радомировић.
Она се осврнула и на важне датуме због којих су установљена највиша градска признања, поручивши да су они важни за Нови Сад, Војводину и Србију.
– Нови Сад 23. октобар, 9. новембар и 25. новембар обележава као најзначајније у својој историји. Ови датуми су у различитим историјским тренуцима доносили слободу на овим просторима. Слободу која је увек била скупо плаћена. Прво у Првом, потом у Другом светском рату. У овим значајним датумима постављен је темељ развоја и заједништва, темељ онога што и данас развијамо и градимо. Зато градска признања која су установљена у част овим датумима и догађајима представљају велику част за лауреате – казала је председница Скупштине Града Новог Сада.
С. Аничић Илић