Малишани у Лединцима под скутима „Изворчића” и „Чаробњака”
Приликом посете Старим и Новим Лединцима, “Дневникова” екипа обишла је и вртиће “Изворчић” и “Чаробњак, који је саставни део ОШ “Јован Јовановић Змај”.
Љиљана Мердановић Барац, руководилац објекта вртића “Изворчић” у Старим Лединцима, као и “Чаробњак ” који се налази у Новим Лединцима при ОШ “Јован Јовановић Змај”, објашњава да је вртић “Изворчић” изграђен наменски 1999. године.
- С обзиром на то да се насеље Лединци последњих година насељава великом брзином, па самим тим постаје веће, шири се и развија, тако је и вртић прошле године надограђен, а капацитети удвостручени - напомиње наша саговорница. - Актулени капацитет вртића је за 74 малишана, колико и имамо уписаних. Површина објекта је 393 метра квадратна, а просторије су изузетно лепе и комфорне. У вртићу имамо четири групе, мешовиту јаслену и три мешовите вртићке групе.
Мердановић Барац каже да су капацитети проширени на две радне собе, јаслену и мешовиту вртићку групу, која раније није постојала.
- Надограђена су купатила у склопу соба, ходници, тоалети за васпитаче, а читав простор је изузетно лепо осмишљен - каже руководилац вртића. - А што је најважније, све просторије су прозрачне и довољно осветљене природном светлошћу.
Вртић “Чаробњак” има једну мешовиту групу.
- Радила сам раније у граду, али сам се у међувремену уверила да је лепше радити са децом у приградском насељу - не крије Љиљана Мердановић Барац. - Они имају много више могућности да пробуде еколошку свест у поређењу с децу из града, управо из разлога што им је све доступно. Ми смо и вртић са огромним потенцијалом, близу нам је Национални парк Фрушка гора, као и два језера, Поповичко и Лединачко, а ту је извор Звечан.. Надамо се да ћемо ускоро имати могућност да угостимо децу из града, да се дружимо и омогућимо им да виде све ово што имамо пред носом сваки дан.
Свака група у вртићу има и дете са посебним потребама, а у групи предшколаца било је и више деце, која су имала пратиоце.
Деца иницијатори
Васпитачица у старијој мешовитој групи Маја Селак почела је да ради у октобру прошле године.
- Активности зависе од дечјих интересовања - каже Селак. - Они су иницијатори, а ми заједно са њима то упакујемо у неки леп пројекат и тако их остварујемо. Усмеравамо их, обликујемо и трудимо се да користимо што више природних материјала, али и да што више времена проводимо напољу, колико год нам то време дозвољава. У зависности од тога у ком смо годишњем добу, реализујемо и одређене активности. Чињеница је да је природа лепа и када завеје снег, као и када се све буди и цвета или, пак, када лишће жути, а све те промене заједно с децом доживљавамо на посебан начин.
- Сада је у вртићу један пратилац са дечаком који завршава припремно предшколски програм - каже наша саговорница. - Уколико све ово поредимо са prеthodnim временима, чињеница је да систем сада знатно више обраћа пажњу на децу са посебним потребама.
Пошто је реч о релативно малом вртићу, Љиљана Мердановић Барац каже да је много лакше уклопити децу с посебним потребама ако се налазе у мањим групама. - Уверена сам да деци боравак у нашим објектима изузетно прија, управо због тих малих група у којима се налазе. Другари их брзо прихватају, а пошто је ово мала средина, међусобно се друже и познају и ван вртића. Зато се врло лако укључују у свакодневне активности и још се није десило да неко дете овде није било прихваћено - вели Мердановић Барац.
Према њеним речима, до сада у Лединцима није било проблема ни у вези с листом чекања.
- Када се указала већа потреба, вртић је добио надоградњу, па су за сада капацитети задовољени. Међутим, Лединци се великом брзином шире и изграђују, па се дешава да већ сада имамо, посебно у делу Нових Лединаца, потребу за јаслицама и евентуално још једном вртићком групом - истиче Мердановић Барац.
Нема сумње да је и цела епидемиолошка ситуација са коронавирусом допринела да места попут Лединаца постану насељенија.
- У последње време све више је породица са децом које желе да живе на селу, па је извесно да ће у догледно време бити потребе да се постојећи капацитети још више прошире - каже Мердановић Барац.
И. Бакмаз