ОШ “Јован Јовановић Змај“ из Каменице проширила се до Нових Лединаца
НОВИ САД: Основна школа „Јован Јовановић Змај“ у Сремској Каменици једна је од најстаријих српских школа јер подаци говоре да се на том простору налази још од 16. века, а од пре осам година Нови Лединци су добили издвојено одељење јер се насеље константно шири и бива све богатије породицама са децом.
- Раније су ученици од петог до осмог разреда ишли у школу у Сремску Каменицу, док је у Новим Лединцима постојала школа за ђаке нижих разреда – каже за “Дневник” директор ОШ “Јован Јовановић Змај” у Новим Лединцима Дејан Мердановић. – У последње време се приметно повећава број деце у селу, те је у Лединцима направљено “истурено” одељење, како би и деца виших разреда имала могућност да иду у школу у месту у коме живе. Сада у Лединцима имамо 220 ученика и 11 одељења, са сталном тенденцијом порста броја деце.
Управо из тог разлога постоји потреба за проширењем капацитета јер ове године у пети разред долазе два одељења, па се поставља питање смештаја деце.
- Мораћемо да планирамо преподневне и послеподневне смене, како бисмо нашим ђацима омогућили квалитетније праћење наставе – објашњава директор. – У нашој школи налази се и део вртића, а за те потребе смо им уступили просторију на коришћење, која би нама сада пуно значила. Пошто Град планира изградњу вртића у Лединцима, до тада морамо да се стрпимо.
Ове школске године Град Нови Сад финансирао је кречење школе и претресање крова јер је један део прокишњавао. Сада је то санирано. Пре три године је урађена и нова фискултурна сала у школи, по најмодернијим стандардима, док су пре пет година добили информатички кабинет.
Разне секције
Према речима директора Дејана Мердановића, у ОШ “Јован Јовановић Змај” реализују се разне ликовне активности, док су од спортских дисциплина ђацима доступни фудбал, кошарка, а од ове школске године у понуди ће бити и теквондо. Мушка фудбалска екипа била је четврта на Државном првенству. Ко воли више да глуми, може да похађа драмску секцију, а ако је склон народним обичајима и традицији, иде на фолклор. План је да се поново покрене и стрељачка секција.
- Наш понос су “читалићи”, са којима имамо много освојених награда, међу којима су и “Видовданске награде” Града, а такмичења су се реализовала у брзом читању – истиче наш саговорник. – Од 2006. године спроводи се калиграфска секција, на којој ђаци уче како да на јединствен начин негују лепо писање. Већ су познати широм Србије јер млади калиграфи остварују запажене резултате на међународним и републичким такмичењима.
- Недостаје нам понеки компјутер, да бар имају наставници који би на тај начин могли да презентују одређене едукативне садржаје, али трудимо се да обезбедимо што више можемо, а надамо се и неким донацијама – искрен је Мердановић. – Међутим, у ове две школске године када је пандемија коронавируса завладала светом, наши наставници су успели одлично да се снађу у целом систему онлајн наставе. Као школа смо сами организовали своју “Гугл” учионицу, али, ипак, мислим да су жива реч и настава у учионици нешто незамењиво. Нажалост, деца су свакако део изгубила, те се бојим да се то не одрази на будући период, али тако је било у целој земљи, као и у свету, те смо се и ми прилагођавали ситуацији. Оно што је деци, дефинитивно, недостајало је дружење у школи са другарима, односно целокупно време које ту проводе.
Директор је током разговора истакао и то да ОШ “Јован Јовановић Змај” у Сремској Каменици и Лединцима похађа редовно 36 ученика који иду по посебном, инклузивном, програму. Са њима наставници раде индивидуални тип наставе. Оно што је најбитније је то да су их остала деца одлично прихватила, помажу им, уче и раде са њима.
- Код нас у школу долазе и деца из Раковца, иако припадају Беочину јер њихови родитељи раде у граду, па им је успут и лакше им је да их овде доведу - додао је Мердановић.
И. Бакмаз
Пројекат “Приградска насеља Новог Сада” је релизовао “Дневник Војводина прес” д.о.о, уз подршку Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.