Ишчекивање цветања Тисе, љубавне чаролије Панонске принцезе
Када ће почети цветање реке Тисе, што је јединствен природни феномен, у ово доба године увек са изузетним интересовањем распитују се и ишчекују љубитељи природе и људи коју воле Панонску принцезу и увек га доживљавају са великим усхићењем, али и знатижељници који би бар једном да уживају у љубавној чаролији Тисиног цвета.
На појаву првих нежних инсеката свиленкастих крила Тисиног цвета на непредвидивој равничарској реци, сви су спремни да у смирај дана, крену и доживе незаборавне тренутке краткотрајне љубавне игре.
Појава првих инсеката свиленкастих крила, примећена је у недељу, што је за оне који свакодневно бораве на реци био сигнал да се Тисин цвет спрема за ту авантуру која се дешава на воденом огледалу реке. Да је време цветања Тисе непредвидиво, потврђује за наш лист биолог Јожеф Гергељ из Сенте који готово три деценије прати јединствен природни феномен, али и искусни страствени пецароши из Мартоноша, Кањиже, Новог Кнежевца, Сенте и других потиских места који готово свакодневно излазе на реку.
- Цветање Тисе се ишчекује већ од прве декаде у јуну, међутим, када ће се дешавати, увек зависи од тренутних временских услова, водостаја и осталих хидролошких карактеристика реке. Ове сезоне се мало одужио период када је вода била високо, натпросечно је био дуг период прохладног времена у априлу и мају, тако да услови за излазак ларви на површину реке и почетак цветања још нису повољни. Пре 15.јуна не очекујем да ће кренути цветање - указује Јожеф Гергељ.
Дешавало се да Тиса увелико процвета већ на измаку прве седмице у јуну, али Гергељ објашњава из досадашњег искуства, ако је водостај висок и вода хладна на цветање треба причекати.
- Треба увек бити стрпљив да се на реци склопи мозаик природних услова. Тренутно је температуре воде у Тиси нешто изнад 20 степени, а за цветање најповољније је да буде 23 до 24 степена Целзијуса. Пре три године када смо имали прилику да цветање испратимо већ после 6. јуна, које је било јако велико са интензивним и масовним ројењем Тиског цвета, па потомци тих инсеката који су положили јајашца сада треба да изађу на површину реке, након трогодишњег периода развоја. Имајући у виду ту околност, очекујемо да ће ове сезоне цветање бити веома јако и лепо, тако да га вреди ишчекивати - сматра Гергељ, напомињући да је битно да у време цветања не буде јаких таласа, да се водени ток не убрзава, јер ако вода брже тече односи ларве које треба да изађу на површину, да се пресвлаче до потпуног сазревања и полагања јајашаца на површини реке.
Нико не зна тачно да предвиди почетак цветања Тисе, јер како вели риболовац и љубитељ природе Андраш Тот из Кањиже, то је тако природа уредила! Појава првих инсеката на површини реке је пред цветање које може да потраје више дана, а ишекивање за оно право цветање увек доноси ново узбуђење.
Масовно ројење Тиског цвета најупечатљивије је узводно код Кањиже на 150. речном километру, али дешава се и на другим стаништима. У време појаве Тиског цвета многи житељи потиских места излазе на обале реке, или чамцима крстаре реком, како би у што непосреднијем амбијенту уживали у јединстевном природном феномену. Знатижељнике и туристе на крстарење Тисом током сезоне од пролећа до јесени, а највише у време цветања, својим катамараном „Тисин танго” вози Чаба Шарњаи.
- Мени је сваке сезоне цветање Тисе изузетно чудесан догађај, најлепши на свету. Цветање реке је увек другачије, а река Тиса је права фантазија. Није без разлога прозвана Панонском принцезом. Због тога треба доћи и уживати, не само у време цветања, јер у сваком тренутку испољава своје чари - каже Чаба Шарњаи.
Чаролија се дешава предвече у смирај дана. Река скоро до 18 часова чува своју тајну, а затим почиње једна до најлепших природних појава која до заласка сунца очарава оне који посећују реку на највећим стаништима Тисиног цвета. За само два сата може се присуствовати есенцији маште природе, уобличене у једном нежном створењу. Након љубавне игре на површини воде, сунце својим заласком односи енергију Тисиног цвета акумулирану током три године живота ларви у глиновитом кориту реке.
На деоницама реке са глиновитим коритом појављују се ларве на површини воде из којих се за кратно време, за само неколико секунди, извале нежни, лепршави, шарени, крилати инсекти који након кратког сушења излећу на приобаље, на биљке, чамце па чак и на људе, и отпочињу мукотрпно пресвлачење. То су недозрели мужјаци који тек након свлачења кожице постају способни за парење и оплодњу женки.
Тиски цвет је прастара врста инсекта који од вајкада очарава људе на обали реке, или на површини воде у чамцима, док у касним поподневним сатима до заласка сунца прате ритуал љубавне игре који траје око два сата.
Већ сама чињеница да је Тисин цвет (латински назив Палингениа лонгицауда) прастара врста инсекта и да припада групи једнодневица, упућује на кратак животни век одраслих јединки.
Нешто касније се појављују ларве женки, из којих се изваљују полно зреле крилате јединке, а након тога почиње масовни „свадбени лет” уз парење инсеката изнад површине реке, после којег мужјаци брзо умиру. Женке још лете извесно време, а затим се спуштају на површину воде и одлажу шест до седам хиљада ситних јајашаца, која брзо тону на дно реке. После полагања јајашаца женке умиру, јер су крилатим имаго-облицима органи за варење закржљали и не могу да се хране, а енергија из ларвеног доба се брзо истроши приликом ројења.
Из оплођених јајашаца за две до три недеље излегу се ларве, које се укопавају у глиновити део корита реке и расту три године. За то време морају се пресвући око 20 пута, а храну и кисеоник им доноси вода, пре него што лепршави инсекти нове генерације крену на масовно ројење на површини реке.
Некада док је Панонска принцеза била много чистија, цветање реке било је далеко импресивније и могало се видети с једне на другу обалу Тисе.
Текст и фото: Милорад Митровић