Бесплатно вакцинисање и чиповање паса у Сомбору
СОМБОР: У складу са европском праксом Сомбор је од 2019. године ушао у такозвани пројекат „ухвати-стерилиши-пусти“ не би ли на тај начин покушао да се избори са проблемом напуштених паса луталица, за чије уједе је само у тој години, као обештећење угриженим грађанима, из градског буџета исплаћено 70 милиона динара.
Сада се, на иницијативу овдашњег градоначелника Антониа Ратковића, отишло и корак даље, па од 1. јуна сви власници кућних љубимаца на територији града имају прилику да бесплатно вакцинишу и чипују своје псе.
Целу акцију, која би требала да се заврши до краја календарске године, намењену такозваним власничким псима, кућним љубимцима, проводе запослени у Ветеринарској станици „Сомбор“, а према речима др вет. Радивоја Будишина, њеног директора, из градске касе је за ову сврху издвојено два и по милиона динара.
- Град Сомбор, као и већина градова у Србији, има велики проблем са псима луталицама и због тога је на иницијативу
градоначелника Сомбора покренута ова акција, коју ми спроводимо. Ово је први пут да је покренута оваква акција у нашој средини, а циљ је да се што више паса вакцинише против беснила и обележи, како би били заштићени и како би лакше пронашли свој пут до власника у случају да побегну или се изгубе – каже Будишин- Поред тога у преговорима смо са градом да се покрене и акција бесплатне стерилизације и кастрације паса и мачака, и верујем да ћемо ускоро постићи договор.
Када су у питању села, акција је prеthodnе седмице започета у Телечки, а након чега је уследио обилазак и рад ветеринара у Дорослову, Стапару, Кљајићеву и Чонопљи. Такође, сви власници паса који желе да се укључе у акцију, а нису из реона који покрива сомборска ветеринарска станица, могу да доведу своје љубимце у сомборску амбуланту на Стапарском путу како би њихови „кућни“ пси били бесплатно вакцинисани и чиповани.
За овакву врсту бесплатне услуге нису остали ускраћени ни житељи околних насељених места па бесплатно вакцинисање и чиповање паса у сомборским селима обавља тим лекара и техничара ове ветеринарске станице, а према информаицијама са терена одзив грађана је велики.
Програм „ухвати-стерилиши-пусти“ показао је изузетне резултате у Европској унији новопридруженим земљама, попут Румуније, које су имале сличан проблем са псима луталицама, али за постизање правих ефеката потребно је време, наглашавају стручњаци. У целом овом програму велику, такорећи кључну улогу има овдашњи азил за псе сомборског Јавног комуналног предузећа „Чистоћа“. У овом азилу, смештеном на путу ка Бачком Моноштору, увек се тражи „кавез више“, пошто је редовна појава да је пројектовани смештајни капацитет од 160 паса надмашен за неких 20 до 30 напуштених кућних љубимаца. Поред овог азила, постоје примери и личних иницијатива, па се тако један од Сомбораца, Бранислав Abayin, одлучио да на свом породичном салашу у насељу Чичови пре неколико година оснује азил за псе у коме се налази око осамдесетак напуштених четвороножаца. Како се ради о личној инциијативи израслој из љубави према животињама, Бранислаав сам сноси највећи финансијски терет функционисања азила, при чему му тек повремено помаже и неколико удружења грађана која се брину о правима и добробити животиња, као и ретке акције прикупљања помоћи на друштвеним мрежама.
М. Миљеновић