Дачић: И неке проевропске странке противе се промени Устава
БЕОГРАД: Председник парламента Ивица Дачић изјавио је данас, на јавном слушању о промени Устава у области правосуђа, да је парадокс то да се Народна скупштина највише залаже за промену Устава, а да они којих се то тиче, односно судије и тужиоци, не изражавају велику подршку.
Парадокс је, каже Дачић, и да се многе странке које говоре о томе да су проевропске политичке партије, такође противе промени Устава.
Дачић је у том смислу упитао представнике дипломатског кора, који су присуствовали јавном слушању, да ли је све што се ради у вези са променом Устава у складу са њиховим препорукама.
“Ово није домен политичке борбе, ово је домен приче о независности правосуђа. То говорим, јер не бих волео да се ова прича претвори у однос власти и опозиције, странака једне или друге оријентације, а да се ово што радимо на крају доживљава критике и ако се то ради на вашу препоруку, зато би било значајно да се чује и ваш став”, рекао је Дачић.
Он је навео да су у Народној скупштини одржане четири рунде јавног слушања, на којима су поред народних посланика учествовали представници правосуђа, адвокатских комора, универзитета, као и цивилног сектора који се бави владавином права.
Дачић је подсетио да ће 8.јуна бити одржатна пленарна седница парламента посвећена управо уставним променама.
Како је навео, народни посланици ће се изјаснити о предлогу Одбора за уставна питања и законодавство о измени Устава.
“Након тога Одбор ће утврдити конкретан текст измена Устава, односно амандмана, о којем ће се Народна скупштина у пленуму поново изјаснити”, рекао је Дачић.
Он је поновио да ће после бити спроведен референдум на којем ће грађани дати коначну реч о овим предлозима.
Подсетио је да је потребно у међувремену донети и нови закон о референдуму који је требало да буде донет до краја 2008. године.
Данашњем јавном слушању су присуствовали и представници Европске уније, Савета Европе, ОЕБС, као и представници амбасада више држава.