На Медицинском факултету одржана трибина „Рукав горе”: Млади треба да чују истину о вакцинацији
У оквиру кампање Града Новог Сада „Рукав горе” на Медицинском факултету је одржана трибина за студенте, на којој су могли добити одговоре на сва питања и недоумице које имају о вакцинацији.
Трибини је присуствовао и члан Градског већа за здравство др Драган Стајић, који је рекао да је циљ саме кампање укључити што више младих у процес имунизације.
- Трибина је замишљена у виду предавања и едукације, у првом реду, студената Медицинског факултета, а с обзиром да се преноси онлајн, доступна је и целом становништву - каже Стајић. - Желимо да се разбију предрасуде о вакцинацији, утицају вакцине и на крају да на сва питања која су пристигла од студената одговоре наши еминентни стручњаци са Медицинског факултета. Ово је знак добре сарадње Града и Медицинског факултета, а акција је подржало и Министарство здравља.
Декан Медицинског факултета, инфектолог и вирусолог проф др Снежана Бркић мишљења је да ће трибином допринети свести код младих о значају вакцинације.
- Мислим да је одазив грађанства на процес имунизације генерално добар у нашој земљи, међутим, млади људи можда нису довољно освешћени у смислу шта вакцинација значи, пре свега за њихове родитеље, те за целу заједницу уопште, а поготово за студенте медицине, чији ће то бити позив - каже Бркић. - Нагласила бих да вакцинација јесте на добровољној бази, у смислу грађанских права, што разумемо и потпуно подржавамо, међутим сматрамо да млади људи треба да чују истину о вакцинацији од својих наставника, односно стручњака којих имамо у Новом Саду. Жеља нам је да са нашег Медицинског факултета крене једна позитивна порука шта вакцина значи.
Како каже, што се тиче студената Медицинског факулктета, они имају своја грађанска права да се вакцинишу или не, међутим, њихово будуће занимање би подразумевало да се вакцинишу што пре.
- Можемо слободно рећи и садашње занимање, јер као студенти имају практичну наставу која се одвија у болницама, те иако радимо све прописане мере, најбоља мера превенције је ипак вакцинација - истиче наша саговорница. - Наш Студентски парламент је, уз подршку бројних организација, Града и Покрајине, практично свих структура друштва, дошла на идеју да на неки начин снимимо трибину и пошаљемо је у етар преко медија, како би млади људи могли да чују одговоре на најчешће постављена питања која су за њих забрињавајућа, из њима објективних разлога. Оно што њима представља најчешће разлоге зашто се не одлучују за вакцинацију су разне предрасуде, попут оне да се труднице не смеју вакцинисати, а оне ће ускоро бити вакцинисане, јер је „Фајзер” вакцина за њих одобрена, као и за млађе узрасне категорије.
По њеним речима, постојале су и различите информације да жене које желе да имају децу не треба да се вакцинишу и то је најчешћи разлог. - Не знају да је то мртва вакцина, која не може ни на који начин деловати штетно на репродуктивна ткива - објашњава Снежана Бркић. - Апсолутно је горе добити вирусну ковид-19 инфекцију. Примарно, инфекција захвата плућа, а у суштини је системска болест и захвата све системе органа у нашем организму у већој или мањој мери. Па ако неко од млађих људи добије коронавирус, то може више да се одрази на њихово репродуктивно здравље него да прими вакцину, која има умртвљен вирус и не може никако да подстакне било шта у телу што би довело до стерилитета. Такође, једно од питања је које су вакцине против ковида безбедне, а одговор је да су све пођеднако сигурне.
Професорица објашњава даље да је још један од разлога слабог одзива младих и тај што се правдају да су млади и јаки, те да им ништа неће бити или ће добити лакше симптоме.
- Да, то је тачно, али, нажалост, имали смо и младих пацијената, који су прошли са врло тешким формама болести - открива нам Бркић. - Болест је врло чудна и ми о њој сазнајемо свакодневно неке нове информације. Постоје различите теорије завере пласиране преко медијских садржаја, а ми као струка не можемо то да подржимо и сматрамо грохотним оно што се изјављује о вакцинама. Мислим да је зато најбоље да студенти Медицинског факултета, али и Универзитета у Новом Саду чују, чују истину од еминентних стручњака који су у Кризном штабу Републике Србије али и Војводине. Један од њих је и епидемиолог проф. др Владимир Петровић, експерт Светске здравствене организације и творац имунизације у оном контексту у ком постоји у Србији. Он је светски признат стручњак који ће данас, такође, бити говорник.
Текст и фото: И. Бакмаз