Украјина: 35 година од нуклеарне катастрофе у Чернобиљу
КИЈЕВ: Од нуклеарне катастрофе у Чернобиљу, најтеже у историји човечанства, прошло је 35 година, а Украјинци се и данас сећају тог догађаја и у њему проналазе инспирацију, утеху, али и зараду.
Нуклеарни реактор број 4 у Чернобиљу, граду удаљеном 110 километара од главног града Кијева, експлодирао је и запалио се у ноћи 26. априла 1986. године, токсичне радиоактивне честице ослобођене су у атмосферу, а тадашње совјетске власти учиниле су ситуацију још тежом јер нису на време обелоданиле шта се догодило, подсећа се у извештају АП.
Ипак, евакуисано је више од 100.000 људи из Чернобиљске области и успостављена је зона контаминације на територији површине од преко 2.500 квадратних километара.
"Чернобил је место трагедије и сећања, али такође и место на којем можемо да схватимо како се могу превазићи последице такве глобалне катастрофе. Желимо да се убудуће о Чернобиљу говори не као о зони контаминације, већ као о зони која је обновљена и која се развија", поручио је министар за животну средину Украјине Бохдан Боруховски и заложио се за развијање туризма у области око некадашње нуклеарне електране.
"Наша туристичка понуда је јединствена и нова, јер је ово место за промишљање и увиде о људским грешкама, али и о хероизму с којим су те грешке исправљане", указао Боруховски.
Иако је ниво радијације у области око Чернобиља довољно низак и безбедан за посетиоце, украјинске власти ипак не дозвољавају насељавање на том подручју, али недалеко од некадашње нуклеарне електране и данас живи око 100 људи.