Опозиција машта о децембру, власт чека наредно пролеће
Још увек се не зна када ће и формално почети међупартијски дијалог у Србији под куполом републичког парламента, чија тема треба да буде унапређење изборних услова, а политичке странке увелико наступају пред јавношћу, као да је стартовала предизборна кампања.
Према редовном календару, председнички и београдски избори следују у пролеће наредне године, али и парламентарни, уколико власт остане при ставу да је актуелна влада орочена до краја априла 2022. Но, иако власт тренутно говори о таквом тајмингу, део опозиције се нада да би на биралишта могли и раније, крајем ове године. Насупрот поруци председника Србије и лидера напредњака да избора неће бити ни у новембру, ни у децембру, пошто се опозиција позива на обећања неких немачких посланика, Странка слободе и правде изашла је са програмом „Имамо план за дан после” и представила како ће се функционери те странке понашати након, како кажу, победе на изборима, које најављују до краја ове године. Драган Ђилас ја саопштио да ће 2.022. бити година када ће се, по његовим речима, показати како може да изгледа држава, уз гаранције да ће се повући из политике, уколико у првих шест месеци не спроведу оно што обећају.
Са друге стране, заменик градоначелника Београда и члан Председништва СНС-а Горан Весић верује да ће већина опозиције изаћи на изборе следеће године, а да ће их бојкотовати управо Драган Ђилас за кога би, како оцењује, учешће на тим изборима био крај политичке каријере. Поручио је да је СНС увек спремна на друштвени дијалог, али да странке бившег режима дијалог разумеју као договор како да се врате на власт без избора.
- Међутим, пошто се међусобно свађају ко ће да их представља на разговорима и да ли су им потребни странци као медијатор или не, мислим да је тренутно потребнији дијалог међу њима – сматра Весић. Оценио је да бојкот избора одговара само Ђиласу јер, како каже, држи медије и преко њих „терорише“ осталу опозицију и „лажно се представља као вођа“.
- Зато нема тих избора у Србији на којима ће Ђилас да учествује. Можда на Маурицијусу - каже Весић.
Коментаришући конференцију за новинаре на којој је ШП представио план „Дан после” Покрет социјалиста је поручио да су „свашта Ђиласовци потписивали, па је тако и Борко Стефановић потписао уговор о постављењу границе између Срба и Срба, па је тако потписао да КиМ напусти Унмик, а да дође Еулекс, од несрећног Уговора са народом из 2000. године, преко потписивања Споразума са народом, до оснивања Слободне Скупштине и Владе у сенци”.
Сам Ђилас је оптужио власт ради све да не дође до дијалога који треба да донесе промене у Србији, смањи тензије у друштву и спречи да се огромна друштвена криза прелије на улице. Додао је да ће се о томе како ће изгледати формат дијалога и ко ће представљати опозицију, ШП изјаснити када се види шта је план дијалога који се, каже, мења из дана у дан због пандемије.
Копредседница Странке модерне Србије Татјана Мацура оценила је да се ствара вештачки сукоб око платформе и представника за међустраначки дијалог и да тај сукоб креирају некадашњи партијски другови Драган Ђилас и Вук Јеремић. Мацура је навела да сукоб постоји око тема које су за већину грађана небитне, односно нису од животног значаја и имају циљ да медије окупирају само представници њихове две политичке организације уз „приврежене им аналитичаре“.
Она подсећа и на лоше односе између Ђиласа и Јеремића, њихово наводно помирење и стварање СзС који је, по њеној оцени, имао један циљ, а то је наметање лидерства у опозицији и никада оно што је јавности представљено, а то је борба против Српске напредне странке.
- Прећутно сагласни, ова двојица „njannabе“ лидера опозиције, успели су да намаме и дворјане под своје скуте и да их, честим и очигледним подметањима Обрадовићу, до проглашења фајронта у савезу доведу на ниво статистичке грешке – упозорава Мацура. Додаје да су Ђилас и Јеремић слично покушали и са онима који нису пристали на „покоравање бившој власти“, међу којима су Покрет слободних грађана, Нова странка и Странка модерне Србије.
Председник Извршног одбора СНС Дарко Глишић изјавио је да су након представљања плана „Србија 2025” почели да стижу притисци из Србије, али и „споља”, јер свима смета самостална Србија. Сматра да је потпуно јасно да мотив напада људи који представљају тзв. опозицију јесте управо то што поверење расте у председника Вучића. Додао је да они неће доћи у прилику да поново пљачкају и то је добро за Србију. „Споља је иста жеља, али мотив другачији. Ако Србија постане регионални лидер, они неће моћи своје планове да остварују, Србија више није играчка за „поткусуривање”. Глишић је рекао да Вучић после сваких избора добија већу подршку, и да то није у свету нигде забележено.
- Имали су један аутопут који је Тито урадио, ове године ће се радити осам. Па неко сад каже :не можете ви тако, а да не питате. Сви гледају у нас. Људи других нација и вера кажу „што ми немамо једног таквог Вучића” – подвлачи Глишић.
Копредседница СМС Татјана Мацура подсећа Ђиласа и Јеремића да међустраначки дијалог по логици укључује странке.
- Одатле му и назив. Свесни су тога и европарламентарци, па одатле и дипломатско ломљење језика којим вешто избегавају одговоре на питања о формату и броју учесника. Мислим да је крајње време да се отворено каже да свако ко потура независне људе у процес који морају да воде странке, жели да се унапред аболира од одговорности уколико, као што је већ био случај, на пола процеса дигне руке и крене у лобирање „около”, приватним везама по хотелским лобијима, користећи тему дијалога за нову узурпацију медија – истиче она. - У медијима на које имају снажан утицај учинили су све да лажима покушају да дискредитују појединце и организације, са јасним циљем да се у блиској будућности створи простор само за њих двојицу и њихове две организације – сматра копредседница СМС, истичући да је уствари „бивша власт у борби за главног кормилара на Титанику“
С. Станковић