Настављена гасификација села на подручју Зрењанина
ЗРЕЊАНИН: Градоначелник Симо Салапура изјавио је да Зрењанин, са околином, представља највеће гасно чвориште у Републици Србији и да је то значајан развојни потенцијал за ову средину.
Коментаришући наставак изградње гасоводне мреже у селима на зрењанинској територији, Салапура је истакао да је гас најчистији енергент и да свако домаћинство које чврсто гориво замени гасним даје допринос смањењу загађења и заштити животне околине.
- Траса новог „Балканског тока” је, преко територије нашег града, повезана са највећим подземним складиштем гаса у држави, Банатски Двор, и великим гасним разводним чвором Елемир. То генерално за наш град значи дугорочно стабилно снабдевање домаћинстава и привреде и гасификацију ове средине под повољнијим условима – казао је Симо Салапура.
Он је подсетио и да је у плановима развоја гасне мреже у Србији изградња нових гасовода у правцима исток - запад и север – југ. Оба та гасовода укрштају се у Зрењанину.
-Т ај пројекат може се, по неким енергетским параметрима, поредити са изградњом будућег ауто-пута Београд – Зрењанин - Нови Сад - објашњава градоначелник.
Како је објављено на званичном сајту Града Зрењанина, радови у оквиру пројекта гасификације, који обухвата девет села и магистралне трасе између њих, тренутно се изводе у зони Стајићева, све до раскрснице између Ечке и Лукићева. У тексту се подсећа да је у току prеthodnе две године мрежа изграђена у свим селима у којима је није било: Книћанину, Ченти, Фаркаждину, Белом Блату, Томашевцу, Орловату, Тарашу, Јанковом Мосту и Перлезу.
„Међумесна мрежа обухватила је гасоводе Ботош - Томашевац - Орловат - Фаркаждин, у дужини 22,3 километра, Елемир - Тараш - Елемир - Јанков Мост од 20,8 километара, као и осам километара дугу викенд-зону код Перлеза. У току је и изградња мерно-регулационих станица“, објављено је на сајту Града Зрењанина.
Пројекат гасификације, иначе, вредан је 14 милиона евра и реализује се на основу уговора између Града Зрењанина и ЈП „Србијагас”.
Ж. Балабан