Породична фирма Каротс стални снабдевач великог ланца трговина
НОВИ ИТЕБЕЈ: Да се и у селу може лепо живети ако се вредно ради, показује пример породице Патаи из Новог Итебеја, у општини Житиште. Атила и његова супруга Илдико већ 22 године се на породичном имању баве производњом коренастог поврћа, пре свега шарагрепе, першуна, паштрнака, цвекле...
Стога није чудно што се њихово предузеће зове „Carrots“, или „Шаргарепа“ на српском.
- Већ више од две деценије породично се бавимо производњом коренастог поврћа, а од 2013. то радимо у оквиру предузећа. Имамо производњу на отвореном, на укупно 50 хектара – прича Атила Патаи.
Првих година није било лако. Не само што је производња захтевна, него је стални проблем био пласман производа. Квалитетом и квантитетом успели су да постану стални добављачи једног великог трговинског ланца.
- Сада је лакше, јер имамо обезбеђен пласман. С друге стране, обавезали смо се на квалитет и количине, што пред нас ставља нове задатке. Један је изградња хладњаче, која ће нам омогућити да у току целе године имамо обезбеђене довољне количине квалитетног поврћа - каже Атила.
Изградња савремене хладњаче требало би да почне у септембру. Тако би у следећу зиму обезбедили довољне количине поврћа за континуирано снабдевање купаца. Паралелно, вели наш саговорник, улаже се у производњу и посебно води рачуна о квалитету поврћа. Највећи проблем, осим климатских промена, што за Патаијеве значи обезбеђивање довољно влаге кад год је она у дефициту, јесте недостатак радне снаге.
- Имамо сталну потребу за радном снагом. Потребно нам је у просеку између 25 и 30 радника, а све теже их проналазимо. Посао није лак, понекад захтева да сте у блату и води, на хладноћи и ветру, или у пакерају у истом положају сатима. Недавно смо тражили административног радника, били смо затрпани понудама. Кад тражимо производног, не можемо да га пронађемо - истиче Атила.
Додатни проблем је што и Нови Итебеј трпи демографску катастрофу.
- У последњих десет година трећина мештана је отишла у Немачку и Аустрију, у потрази за бољим животом. Неки се враћају или би се вратили. Кад су чули да подижем хладњачу, верујте да су многи рекли, враћамо се. Што значи, погон у селу решава део проблема. О томе држава треба да размишља, а не мисли. Држава прави велику разлику између домаћих и страних инвеститора. Ја морам да идем на лицитацију за државно земљиште на ком ћу да инвестирам, и кад га излицитирам, ја ћу и да га платим. А страни инвеститори добију земљу бесплатно и инфраструктуру и још субвенције за запошљавање. Нисмо равноправни - сматра Атила Патаи.
Атила и Илдико, иначе, имају двоје деце. Син је ученик првог разреда пољопривредне школе, али му је тренутна преокупација фудбал. Полазник је фудбалске академије у Тотовом Селу. Кћерка је још у основној школи.
- Верујем да ће син наставити да ради породични посао, али још је рано. Фудбал му је сада најважнија ствар у животу. Кћерка је још мала. У селу је лепо живети, али треба знати да млади на селу немају исте услове за живот као млади у граду. Када би се на томе нешто порадило, верујем да би и исељавање престало - сматра Атила Патаи.
Ж. Балабан