Велика улагања у бициклистичку инфраструктуру у Новом Саду
Након што је лане покренута иницијатива да се на нивоу државе уведу субвенције за куповину бицикала, Нови Сад је за то ове године наменио осам милиона динара из градске касе.
Од избијања епидемије корона вируса и увођња ванредносг стања, све је више бициклиста у граду, којих, по неким проценама, има више од 30.000. Тај број ће се увођењем субвенција сасвим сигурно повећати, што би, како се очекује, требало да смањи загађење ваздуха, али и гужве на друмовима.
Подсећања ради, Нови Сад је у доба бивше СФРЈ важио за један од градова с најбољом инфраструктуром, када је реч о бициклистичком саобраћају. Град је, иначе, покривен с више од 90 километара стаза, а о предностима вожње бицикла, у односу на моторна возила, излишно је и говорити, јер је реч о прилично јефтином превозном средству, одличном за кондицију, које не загађује околину и нема проблема с паркирањем.
Оно на шта се Новосађани последњих година жале и што им боде очи је лоше стање стаза уз поједине саобраћајнице, поготово на Футошком путу, али би то, у наредном периоду, требало да буде решено, будући да је урађен пројекат за реконструкцију обостраних бициклистичких и пешачких стаза. Како у Управи за грађевинско земљиште и инвестиције наводе, планирано је да се обнова одвија у фазама, те је Град за део бициклистичке стазе на Футошком путу, од Хајдук Вељкове улице до Булевара Патријарха Павла, ове године определио 61,5 милиона динара. Надлежни подсећају да су оштећења на тим стазама настала првенствено због корења великих стабала платана, старих више од 60 година, који би требало да буду сачувани.
Реконструкција предвиђа и проширење линијског зеленила, односно дрвореда платана, те уређивање платоа испред школа и осталих јавних установа, као и аутобуских стајалишта, платформи за успоравање саобраћаја на споредним правцима, а планирано је и сређивање саобраћајне сигнализација. Вредност тог пројекта је, напомињу у Управи за грађевинско земљиште, 9,532 милиона динара.
Овогодишњим Програмом инвестиција процењено је да ће реконструкција бициклистичких и пешачких стаза на Футошком путу, дужине 4.240 метара, од Булевара ослобођења до Хајдук Вељкове улице, коштати 119 милиона динара, а Град је код Републичког Министарства привреде већ аплицирао за суфинансирање и чекују се резултати тог конкурса. Другом фазом предвиђена је обнова дела Футошког пута, дужине 9.560 метара, од Хајдук Вељкове улице до Булевара ослобођења, и ту инвестицију, вредну 181,5 милиона динара, би, како је најављено, требало да суфинансира Управа за капитална улагања АП Војводине.
Из Града подсећају да Нови Сад континуирано улаже у проширење мреже бициклистичког саобраћаја, која се простире на дужини од преко 90 километара. За осам година, од 2012. до 2020., изграђено је 22,5 километара нових стаза, вредности 119 милиона динара. Осим тога, кроз редовно одржавање, реконструисано је 8,8 километара стаза, за шта је издвојено 28,1 милион.
Изградњом нових и реконструкцијом старих саобраћајница, у складу с планском документацијом, граде се и бициклистичке стазе, попут оних на Булевару Европе, Сентандрејском путу, Булевару Јована Дучића, Булевару деспота Стефана, Улици Бате Бркића и Улици 1300 каплара, док је на Темеринском путу изграђено два километра стазе, као и 1,3 километра у Улици Нова 1 у Ветернику, односно 6,2 километра деонице Нови Сад-Бегеч.
Из Градске управе објашњавају да, при одабиру активности које ће бити реализоване кроз програме уређивања грађевинског земљишта и одржавања објеката путне привреде, сарађују са удружењима грађанима и поручују да ће за редовно одржавање тротоара, бициклистичких стаза и рекреативних површина у 2021. години бити извојено 20 милиона динара.
Иначе, Удружење грађана „Новосадска бициклистичка иницијатива“ сачинило је Пројекат мапирања проблема и оштећења на бициклистичким стазама на територији Новог Сада 2019. године, и у складу с тим се уклањањају физичке препреке, попут ивичњака, уређују и проширују лепезе на деловима укрштања стаза у зонама раскрсница, те поправљају оштећења, односно улегнућа и надвишења.
Надлежни најављују да ће унапређивање инфраструктуре, укључујући и сарадњу с “Бициклистичком иницијативом”, бити настављено и у наредном периоду, те да је већ припремљена пројектна документација за реконструкцију обостраних стаза на Футошком путу (од Булевара ослобођења до Булевара патријарха Павла), као и за изградњу 19,83 километара трасе Нови Сад – Руменка – Ирмово - Кисач- Ченеј. Осим тога, у току је израда пројекта бициклистичке стазе на Булевару Михајла Пупина и пешачко-бициклистичке стазе дуж Буковачког пута.
Ј. Вукашиновић