Тема Дневника: Све више дрогираних за воланом, предњаче млади
Припадници Министарства унутрашњих послова, Управе саобраћајне полиције, зауставили су dvadеsеttrogodišnjеg мушкарца који је, у Дечанској улици у Београду, управљао возилом под дејством психоактивних супстанци и са 1,77 промила алкохола у организму.
Полиција је контролом утврдила да је возач био под дејством кокаина и бензодијазапама.
Возач је задржан у службеним просторијама полиције, а због учињених прекршаја он је осуђен на новчану казну од 160.000 динара и 12 месеци забране управљања возилом, саопштила је јуче полиција.
Готово да не прође дан а да полиција неоткрије возача који је возио под дејством алкохола и наркотика. за волаон Током протекле недеље, припадници Управе саобраћајне полиције МУП-а, искључили су из саобраћаја 36 возача због учињеног прекршаја насилничке вожње и 42 возача због управљања возилом под дејством психоактивних супстанци.
Када је реч о вожњи под дејством психоактивних супстанци, највећи број возача искључен је из саобраћаја на територији Београда, потом Крушевца, Лесковца, Ниша, Панчева, Пожаревца и Чачка.
Папрене казне
Казне за возаче који управљају возилом под дејством психоактивних супстанци су сличне као и за алкохол. Законом је запрећена новчана казна од 20.000 до 40.000 динара, минимум шест месеци забране управљања возилом и осам казнених поена, а неодговорни возач се одмах задржава у полицијској станици у периоду од 12 сати.
Они који одбију овакво тестирање биће кажњен новчаном казном од 100.000 до 120.000 динара, 14 казнених поена и одузимањем дозволе на осам месеци или затворском казном од 30 дана.
Како наводе у Министарству унутрашњих послова, 18 возача који су затечени да управљају возилом под дејством психоактивних супстанци нису старији од 24 године, док најмлађи возач има 17 година.
У последње време је приметна злоупотреба наркотика, нарочито код младих возача. Стручњаци кажу да се млади воде мишљу да их саобраћајна полиција, уколико нису пили, а користили су неку психоактивну супстанцу, неће слати да ваде крв. Међутим, заборављају на чињеницу да припадници Управе саобраћајне полиције од Нове године имају одобрење да контролишу возаче на присуство психоактивних супстанци.
Наиме, сада, уз помоћ брзог теста, може да се провери да ли особа која управља моторним возилом угрожава саобраћај вожњом под дејством наркотика или не. Контрола, коју спроводе полицијски службеници, ради се на два начина. Први је на основу узорка пљувачке коришћењем уређаја Drägеr ДругТест 5000. Контрола траје око 10 минута, а за то време уређај детектује седам најважнијих група наркотика на основу пљувачке.
Возач за кога се сумња да вози под утицајем наркотика добиће посебан уложак с цевчицом у који убацују већу количину своје пљувачке, која се затим ставља у апарат који врши анализу пљувачке. На основу узорка пљувачке, детектује се присуство амфетамина, канабиса, кокаина, метамфетамина, опијата, метадона и бензодијазепина.
Други начин контроле је упућивање возача за кога се посумња да управља возилом под дејством психоактивних супстанци на стручни преглед у одговарајућу здравствену установу, где медицинско особље ради анализу узорка крви, односно урина.
Подаци говоре да је у Србији прошле године искључено 665 возача због овог прекршаја, што је 50 одсто више него у 2019. години. Према доступним подацима, у години за нама било је 45 саобраћајних незгода у којима су учествовали возачи који су управљали возилом под утицајем наркотика, наспрам 3.500 који су возили под дејством алкохола.
Поред управљања возилом под дејством психоактивних супстанци, саобраћајна полиција је, током протекле недеље, затекла и 16 возача у чињењу других прекршаја. Највише возача искључено је из саобраћаја на територији Сремске Митровице због насилничке вожње, док су због истог прекршаја возачи искључени на територији Београда, Ниша и Новог Сада, док је шест возача искључено из саобраћаја због управљања возилом са више од три промила алкохола, саопштио је МУП.
Д. Николић