БИ-БИ-СИ: Како се Србија винула у процесу вакцинације
ЛОНДОН: И британски БИ-БИ-СИ пише похвално о процесу вакцинације у Србији истичући да Србија једном може да ужива у показивању остатку континента "како ствари треба да се раде".
У тексту "Како се Србија винула у кампањи вакцинације", БИ-БИ-СИ наводи да је свестран приступ набавци вакцина, Србију ставио на чело трке за вакцинацију становништва у континенталној Европи. "Није нам важно да ли вакцине долазе из Кине, САД или ЕУ, све док су безбедне и док их добијамо што је пре могуће. За нас вакцинација није геополитичко питање, већ питање здравствене заштите", рекла је премијерка Ана Брнабић за БИ-БИ-СИ.
Такав прагматизам се итекако исплатио, оцењује БИ-БИ-СИ, истичући да се друге земље Западног Балкана боре за набавку вакцина и да се уздају у ЕУ или међународни систем Ковакс.
"Са друге стране Србија има за циљ да вакцинише најмање 10 одсто становништва до половине фебруара", пише БИ-БИ-СИ.
Истиче се и да Србија испред свих 27 држава чланица ЕУ - спроводи вакцинацију, чак двоструко брже од Немачке, Шпаније и Италије, и четири пута брже од Холандије.
БИ-БИ-СИ пише да су, иако премијерка инсистира на томе да нема места за геополитику када је реч о корона вирусу, топли односи Београда са Пекингом и Москвом несумњиво помогли да се набаве количине вакцина на којима земље ЕУ могу само да завиде.
"Била бих пођеднако срећна када бисмо од Фајзера добили милион вакцина. Али наша спољна политика се исплатила; мислим да је била паметна и морам да кажем да сам поносан на оно што смо постигли", рекла је српска премијерка.
Она је казала да је Србија, пошто није чланица Европске уније, у позицији да буде последња која ће добити вакцине од ЕУ.
Како је рекла, иако је стратешки циљ владе придруживање ЕУ, у овом ренутку је корисно што се није ослањала на Брисел у набавци вакцина.
БИ-БИ-СИ додаје да запањује ефикасност процеса имунизације, у земљи која није позната по динамичној јавној управи.
Ситуација за Брисел није повољна, јер свет види да земља кандидат има видне користи од својих веза са Истоком, а земље Западног Балкана откриле су, и то не први пут, да ЕУ може бити непоуздан партнер, закључује БИ-БИ-СИ.