Новосађани желе да путују, али избора је мало
НОВИ САД: Новосађани су током prеthodnih година у ово време увелико планирали путовања, како она за време Ускрса и 1. маја, тако и летовања која су красила богату понуду бројних туристичких агенција.
Годину касније, проблеми агенција не престају, а са новим ограничењима, затвореним границама и правилима мењају се готово из дана у дан. Из тог разлога, бројне новосадске туристичке агенције сада немају могућност припреме, промоције нити реализације туристичких аранжмана, упркос интересовању Новосађана који редовно зову и питају када ће моћи на море. Ипак, како за “Дневник” наводе из туристичке агенције “Мозаик 021”, има и уплашених суграђана који се интересују само за ваучере и путовања по Србији.
Док су новогодишњи аранжмани били ограничени на Истанбул, поједине градове Босне и Херцеговине, Србију и на неке од плажа егзотичних дестинација, сада су ограничени на туристичке аранжмане који подразумевају Дубаи, Египат, Мексико, Занзибар. Јелена Црвени из туристичке агенције “Маестрал” истакла је како интересовање суграђана за аранжмане постоји, али тренутна ситуација онемогућује људима да се уопште одлуче за путовање.
Услови путовања се мењају из момента у моменат па тако ни ми тренутно немамо могућности да реализујемо и припремимо туристичке аранжмане, открила је Јелена Црвени и поновила како се сада, осим по Србији, путује у Египат и Дубаи, јер су правила за те дестинације дефинисана, док су готово све остале под великим знаком питања.
Интересовање суграђана пак не постоји код свих туристичких агенција те смо од две новосадске агенције добили одговор да не раде ништа због недостатка интересовања, као и због немогућности реализације путовања. Како наводе, одустали су од константних покушаја организације путовања, све док не буду постојале неке званичне информације.
Директор туристичке агенције “Елнос турс” Атила Молдваи се такође осврнуо на два, како каже, горућа проблема агенција. Први је већ поменути проблем неизвесности, сталних промена због целокупне ситуације са пандемијом због чега, како каже, не могу да улазе у закупе и ризике јер не знају шта их сутра чека. Као други проблем навео је чињеницу да бројне туристичке агенције у Србији од осигуравајућих кућа нису добиле могућност да реализују полисе од инсолвентности, које омогућавају надокнаду штете путницима у случају отказвања аранжмана.
У избору више од 400 организатора путовања, свега њих 60 је добило полису, а проблем је што нико не зна по ком критеријуму је тако одлучено, казао је Молдваи.
Несрећно је, како је додао, направљен и правилник и Закон о туризму, јер рад сада већине туристичких агенција у Србији не зависи од квалитета рада, нити од понуда и способности радника и агенције, него о томе одлучује осигуравајућа компанија.
Да од сутра нема пандемије, ми свакако не бисмо могли да радимо јер немамо полису. Као и већина агенција које нису добиле полисе, имамо веома велики број потписаних заменских путовања које не можемо да реализујемо ако нам држава не омогући да законски послујемо. Од марта немамо динара прихода, а сада се вртимо у круг, упркос великом интересовању суграђана, поручио је наш саговорник.
На проблем са полисама од инсолвентности агенција осврнула се и Председница Управног одбора Националне асоцијације туристичких агенција Србије (YUTA) – Бачка регија Милијана Гламочак која је навела како велики број агенција није успео да обнови своје лиценце зато што су се са тржишта повукле осигуравајуће куће које су до сада радиле тај производ. Она је истакла то да много туристичких агенција, поред тога што су поменуте полисе поскупеле и до 400 одсто, нису чак добиле ни прилику да добију понуду за тако нешто, што им је додатно отежало рад.
Сада су почели преговори између Министарке трговине, туризма и телекомуникација Татјане Матић и Министарства у Грчкој, а нама као тржишту је изузетно битно да те услове добијемо и надамо се да ћемо их добити до краја марта, навела је Милијана Гламочак.
Оно што их, како додаје, додатно брине јесте што то не зависи само од Грчке, него и од Европске уније.
За отварање тржишта, када ће туристичке агенције моћи мало лакше да функционишу, јесу потребни услови под којима ће људи моћи да путују. Не знамо да ли ће то бити сертификати, Ковид пасоши или нешто друго, битно је само да знамо како ће моћи да се путује у иностранство. Уколико се то не реши, онда смо стварно у великом проблему, јер ова ситуација траје већ годину дана, указала је Гламочак.
Осигуравајуће куће су због пандемије и великог ризика у послу одустале од тог производа, остале су само три осигуравајуће куће, казала је Милијана Гламочак.
По њеним речима, оне, како кажу, нису у могућности да дају тај производ великом броју агенција због изложености великом ризику. Оно што ми сад на нивоу “YUTE” радимо јесте да се боримо за промену правилника, о чијим предлозима се сада разговара, а која ће омогућити бољи наступ агенција на тржишту како би сви имали пођеднаке услове, казала је Гламочак.
Председница Управног одбора YUTE – Бачка регија Милијана Гламочак је пак напоменула како највећи проблем представљају затворене границе јер људи немају услове да путују, док дестинације које су отворене нису у толикој мери приступачне широј народној маси. Она је навела како је, кад је реч о летњој сезони која предстоји, 80 одсто нашег тржишта оријентисано ка Грчкој, Турској, Египту, Црној Гори, Бугарској.
Из тог разлога, проблем, стар већ готово годину дана, је граница са Грчком која је затворена за наше странке те је Милијана Гламочак напоменула како су сада на државном нивоу актуелни споразуми о потписивању меморандума и условима под којима ће моћи да се путује.
К. Ивковић Ивандекић