У Петрињи драматично, за сада двоје погинулих у земљотресу
ЗАГРЕБ: Прве сцене из Петриње коју је данас погодио снажан земљотрес јачине 6,3 степени, су драматичне, пренео је Јутарњи лист. Место је, како се наводи, пуно рушевина.
У земљотресу јачине 6,2 степена Рихтерове скале погинуло је једно дете, а како преноси хрватски Indеx, реч је о 12-огодишњој девојчици. Градоначелник Петриње Даринко Думбовић потврдио је данас да је у земљотресу погинуло дете и додао да је пола града разрушено.
Још једна особа погинула је у Мајским Пољанама током данашњег земљотреса, саопштила је заменица градоначелника Глине Бранка Бакшиц Митић.
Како је навела, страдао је младић од 20 година када се на њега срушила кућа, преноси 24.хр.
Она је рекла да се налазила на лицу места у том тренутку.
Даринко Думбовић ситуацију у граду упоредио је са Хирошимом.
"Као да је Хирошима, пола града ми нема. Налазим се тренутно пред мртвом девојчицом која је погинула, чекамо помоћ", рекао је Думбовић за ХРТ.
Он је додао да је град разрушен и да у њему не може да се живи.
"Катастрофа, мајке плачу за децом, не знам што ми је у једном вртићу, што у другом. Супруга ме зове, пало јој је на главу нешто. Треба нам помоћ, требају нам хитне службе", рекао је Думновић.
Председник Српског народног вијећа Милорад Пуповац изјавио је данас да је оштећен парохијски дом у центру Петриње.
Он је за РТС казао да православни свештеници обилазе 700 српских домаћинстава на подручју Петриње.
Како је рекао, претпоставља се да је значајан број оних који не иду у цркву.
Било је страшно, посебно овај последњи удар, каже свештеник православне цркве у Петрињи Саша Умићевић и наводи да се сада непрекидно чују сирене, свуда су ватрогасци, кола хитне помоћи, има доста повређених.
Због прекинутих комуникацијских веза рекао је да не зна шта је са Србима у околним селима.
“Ми смо добро, хвала Богу. Прошли смо без повреда, синоћ смо отишли из парохијског дома, пошто није био сигуран за даљи боравак,” каже Умићевић за Спутњик.
"Хвала Богу да смо дошли овде, не знам како би смо прошли да смо остали у парохијском дому, стручњаци су јуче утврдили да није за даљи боравак. Овде смо код неких људи у стану, ево јутрос су нас обишли наш владика Герасим, Милорад Пуповац и стручњаци, статичари из Загреба. Хвала Богу, сви смо на време изашли из куће поред цркве, неких десетак минута пре овог удара, таман сам стигао до ове куће где тренутно боравим, кад се догодио најгори потрес", каже парох.
Видно је узбуђен, јер не зна шта је с његовим парохијанима, а око њега су каже стравични призори.
"Видим да има веома много срушених објеката, нажалост, има и погинулих, одмах ту уз наш парохијски дом је дете погинуло, кућа се срушила на њега. Не знам шта бих рекао, нека нам је Бог у помоћи," рекао је он.
Протојереј Саша Умићевић каже да је Петриња данас претежно хрватски град, али да да има и доста Срба у око 250 православних домова.
Забринут је све, за свој народ, али и за храмове.
"Не знам шта је са црквама, не знам, јер не могу нигде да се макнем одавде, нон-стоп тло подрхтава, буквално се осети на сваких пола минута. У околини града су села у којима живи српско становништво. Немам информације о њима, врло је тешко добити било кога, везе су у прекиду, а интернет мало ради, мало не ради. Сада је, после овог удара, све некако стало, не знамо шта нас чека, сеизмолози мисле да није добро," каже отац Саша за Спутњик.
Хрватски 24.хр преноси сведочења грађана Петриње и инжењера, који кажу да има страдалих и повређених, да ватрогасци извлаче људе, као и да је спасено седам инжењера.
"Ово је страшно. Има мртвих, има повређених. Видели смо једно дете да је погинуло на тргу. Центар Петриње је уништен. Наших седам инжењера је остало затрпано у овој згради, али смо их успели да их извучемо. Ово је катастрофа, шаљите сву помоћ коју имате. Шаљите нам механизацију, улице су закрчене", рекао је неименовани инжењер.
Једна становница Петриње каже да је једва извукла живу главу.
"Центар града је тотално порушен, ватрогасци су малопре извлачили човека и дете који су заглављени у аутомобилу преко пута нас. Мислим да су добро. Чујем да има мртвих", додала је она.
Најмање 20 особа је повређено у данашњем снажном земљотресу у Петрињи.
Две особе су тешко повређене, а 18 лакше, преноси портал Indеx, уз напомену да те бројке повређени који су превезени у сисачку болницу.
Пацијенти се превозе и до загребачких болница.
Она је додала да су човек и дете из аутомобила били живи када су их возили у болницу.
Јутарњи лист раније данас је пренео да је у земљотресу јачине 6,2 који је данас око поднева погодио Петрињу погинуло једно дете.
Хрватски председник Зоран Милановић изјавио је данас после обиласка Петриње да центар града изгледа као Грозни у Чеченији пре 20-ак година након рата.
"Грозно, баш ужас. Била је ово тешка година. Ово је као увреда на рану, повреда на увреду. Ово ће се изградити, изгубљен је један дечји живот", рекао је Милановић, напомињући да војска за прву руку у шаторе одмах може да смести неколико стотина грађана, преноси Јутарњи лист.
Милановић је новинаре подсетио на земљотрес који је прошле године погодио албански град Драч и изразио наду да неће бити толико погинулих.
"И један живот је пуно. Требаће пуно новца, али то је друга прича, тиме ће се бавити и Европска унија. Али ако је Драч успео да повуче више од милијарду евра...", рекао је Милановић.
Премијер Хрватске Андреј Пленковић поново је данас дошао у Петрињу, после најјачег потреса од 6,3 Рихтера, који је начинио велику штету у том граду, а према досадашњим информацијама погинула је једна девојчица.
Пленковић је рекао да је део војске већ стигао, а да ће стићи још један део.
"Хитна помоћ и додатно особље стиже из Загреба, ГС С из целе Хрватске, цивилна заштита такође. Сви овамо долазе. Погинула је једна девојчица, али још нико са сигурношћу не може рећи има ли још жртава. Дижемо све", рекао је Пленковић, пренела је загребачка Н1 тв.
У Петрињу су упућени багери, а током дана стићи ће и конетејнери у који ће бити смештени они који су изгубили своје домове.
Већи дио становништва, из разрушених делова, биће евакуисани ван овог места и за њих ће бити пронађен алтернативни смештај.
Према писању Јутарњег листа наводно су се урушили болница и вртић у Петрињи.
Како се наводи, на дете које је било у друштву мајке највероватније је пао шут.
Улице Петриња су пуне рушевина, велики број објеката је оштећен, а спасиоци трагају за преживелима, преноси Н1.
Све расположиве ватрогасне екипе из Загреба на путу су према Петрињи, где спасилачке службе и ватрогасци голим рукама претражују рушевине.
Из једног стамбеног вишеспратног објекта извучени су отац и дете који су возилом Хитне медицинске помоћи пребачени у болницу, преноси Индекс.
За сада се не зна какве су повреде задобили, али су их однели на носилима.
Ватрогасне сирене су ођекивале и у Загребу, становници метрополе јављају да се све тресло, долазе дојаве и о великој штети, а нестало је и струје.
После снажног земљотреса од 6,3 степени који је у 12.20 сати погодио средишњи део Хрватске, уследили су накнадни потреси, од којих је најснажнији био 4,5 степени.
Тај нови потрес регистрован је у 13.34 сати, објавио је ЕМСЦ.
Епицентар потреса био је 14 километара од Сиска, на дубини од два километра.
Хрватска полиција позвала је грађане да уколико су у могућности изађу на отворени простор и одмакну се од грађевина којима прети урушавање после данашњег снажног земљотреса.
"Особе на вишим спратовима нека потраже носећи зид", навела је полиција, а преноси Индекс.
Нови снажни земљотрес јачине 6,3 степена, који је погодио Хрватску на простору Петриње, осетио се у целом региону.
Сеизмолошка служба Хрватске саопштила је да се у 12.20 догодио земљотрес јачине 6,2 степена са епицентром у Банији. ЕМСЦ је објавио да је епицентар био код Петриње, преноси Јутарњи лист.
Према писању хрватског портала 24сата, порушен је центар Петриње, где је урушена већина кровова.
Након великог потреса уследила су два нова подрхтавања, оба јача од четири степена.
Земљотрес се осетио у Србији и БиХ - тресло се у Београду и у Бањалуци, Сарајеву, Крајини и Зеници.
Непосредно пре снажног земљотреса, мој пас је скочио на мене и одвукао ме ка вратима стана и то ми је спасило живот, рекла је Танјугу Петронела Радетић из Сиска.
У следећем моменту почело је јако да се тресе, а на место на којем сам седела срушио се ормар, каже видно потресена Петронела, која живи на првом спрату у згради у шисачком насељу Жељезера.
Зграда није срушена, али су зидови попуцали, купатило се урушило, зида на спаваћој соби нема, наводи она.
"Мој дом је буквално нестао пред мојим очима", прича Петронела.
Градоначелница Сиска Кристина Икић Баничек изјавила је данас после земљотреса да је стање у том граду доста лоше, да је удар био много јачи него онај јучерашњи.
Она је додала да се пола зграде градске Управе урушило и да су сви запослени истрчали напоље.
Рекла је да је град у јаком лошем стању, да су настала велика оштецења, не раде ни телефонске линије.
Икић Баничекова је за ХРТ навела да и сама не може обавити нити један позив, али њу могу добити.
Рекла је да челници Сиска иду пешице по граду, те пружају помоћ онима којима је потребна.
Градоначелница Сиска је казала да су људи видно потресени, те да за сада на улици види само људе који су лакше повређени и којима се пружа помоћ и кроз сузе додала да је Петриња претрпела велику штету.
Заменик директора болнице у Сиску Марин Репустић изјавио је да има много повређених у данашњем земљотресу и да је ситуација у граду страшна.
"Страшно је. Довозе нам повређне са свих страна. Има пуно повређених", рекао је Репустић за хрватски Индекс.
"Опростите, не могу даље причати, страшна нам је гужва", кратко је додао Репустић, а Indеx наводи да се чуло како истовремено усмерава пацијенте.
Повређени из Сиска и Петриње стижу и у загребачку клинику за трауматологију.
У Жажини у општини Лекеник код Сиска у данашњем земљотресу потпуно је уништена црква.
Дамир Трут, заменик министра унутрашњих послова и командант Цивилне заштите за РТЛ је изјавио да се још двоје људи тражи у рушевинама испод цркве, а да је неколико особа повређено.
"Прво што се мора је спасити људе који су остали под рушевинама, још их има само у Жажини, а онда ће се претражити је ли још неко остао. Након тога иде рашчишћавање рушевина", рекао је он.
Министар спољних послова Горан Грлић Радман изјавио је данас да је у најновијем потресу с епицентром у Петрињи, а који се осетио и у Загребу, поновно оштећена зграда Министарства, а медији јављају да је оштећена и зграда Министарства обране.
"Министарство спољних и европских послова је у марту претрпело знатна оштећања и сада је поновно погођено потресом, тренутно не знамо која су оштећења, али се тресло, падали су малтер и лустери", изјавио је Грлић Радман у парку Зрињевац, где је изашао из свог кабинета, након што је снажан потрес магнитуде 6,2 степена око 12.20 сати погодио подручје Петриње, а снажно се осетио и у Загребу, преноси Хина.
Новинари с терена у Загребу јављају да је у потресу оштећена и зграда Министарства обране на Тргу краља Петра Крешимира ИВ.
У данашњем земљотресу оштећена је и зграда Хрватског сабора, а наредних дана биће познато колико је штета велика.
Како наводи Хина, позивајући се на сазнања из Сабора, запослени који су били у згради у тренуку потреса, јачине 6,2 степена Рихтера, евакуисани су.
Зграда Сабора је већ оштећена у потресу у марту, подсећа Хина.
Наредних дана знаће се више о томе колика је штета, након што надлежне службе обаве преглед.
Управник Клинике за труматологију у Загребу Славко Сабалић изјавио је данас да за сад нема информације о оштећењима зграде и да су сви пацијенти добро.
"Сад нам довозе рањенике из Петриње и Сиска, позвао сам сво особље да дође и сви смо у приправности", рекао је за Indеx хр. Сабалић.
Снажан земљотрес, који је нешто иза поднева погодио Хрватску, осетио се у деловима Црне Горе, саопштено је из Завода за хидрометеорологију и сеизмологију.
Снажан земљотрес уздрмао је цео Балкан и узнемирио је грађане Београда, Бањалуке, Тузле, Сарајева...
Земљотрес се осетио и у Северној Македонији.
Из Забока, Клањца и Кумровца, који се налазе у Крапинско-загорској жупанији, стижу дојаве о оштећеним објектима након снажног земљотреса, који је данас око 12.20 погодио Хрватску, саопштио је жупан Жељко Колар, додајући да за сада не зна да ли има жртава.
Колар је рекао да се потрес осетио на подручју читаве жупаније, као и да је оштећена зграда жупаније.
"Већ ме је звало неколико начелника и градоначелника. Рекли су да су њихова места и градови страдали, да има материјалне штете. Ја се само надам да нема људских жртава, да нема теже повређених. То још не знам“, рекао је жупан.
Хитне службе су изашле на терен, а Колар је казао да је примио позиве из подручја градова Забока и Клањца и општине Кумровец да је потребна интервенција ватрогасаца, преноси Индекс.
"Има порушених димњака и остатке ћемо морати да склонимо", рекао је Колар и додао да се потрес снажно осетио и у Крапини.
Он је додао да су попуцали зидови и с унутрашње и спољне стране жупаније, али је истакао да нису таквих размера да не би могло да се борави у згради.
"Управо сада и наши домари прегледају да видимо у каквом стању су димњаци јер то је фреквентна улица, да не би случајно пало на некога", рекао је Колар.
Снажан земљотрес од 6,3 Рихтера, који је нешто иза поднева погодио Хрватску, нанео је мању материјалну штету на старијим објектима у Козарској Дубици, у Републици Српској.
Старији објекти у том граду се углавном налазе у ужем центру града, падали су црепови и цигле, а има и попуцалих зидова, пренела је Срна.
Због јаког потреса који је данас погодио Петрињу у Хрватској, дошло је до великог оптерећења мобилне и фиксне мреже.
"Због изузетног броја истовремених позива у мобилним и фиксним мрежама могући су повремени прекиди и застоји, иако је стање А1 мрежа стабилно и све ради", кажу на упит Хине из А1 Хрватска.
Додају и да активно надзиру стање инфрастуктуре те апелирају на кориснике да разумно користе телеком услуге како би свима биле доступне везе, пре свега хитним службама, и како би се најугроженији могли јавити најближима.
Из Хрватског телекома (ХТ) одговорили су да је као последица потреса дошло до краткотрајних потешкоћа у коришћењу њихове мреже, али и да се стање брзо стабилизовало.
"Тренутно не бележимо веће сметње, осим на подручју Петриње, Сиска и Глине где су одмах кренули наши стручњаци", кажу из ХТ-а.
Европски медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ) проценио је данас да је потрес у Петрињи магнитуде 6.2 према Рихтеру осетило шест милиона људи.
Потрес се осетио у целом региону.
Програм опасности од потреса америчког Геолошког завода (УСГС) пак је проценио да се потрес у Хрватској, осим у Црној Гори, Словенији, Србији, Босни и Херцеговини, осетио и у Чешкој, Немачкој, Мађарској, Италији, Румунији и Аустрији, преноси Хина.
Срушила се црква код Сиска, двоје траже под рушевинама
У Жажини у општини Лекеник код Сиска у данашњем земљотресу потпуно је уништена црква.
Дамир Трут, заменик министра унутрашњих послова и командант Цивилне заштите за РТЛ је изјавио да се још двоје људи тражи у рушевинама испод цркве, а да је неколико особа повређено.
"Прво што се мора је спасити људе који су остали под рушевинама, још их има само у Жажини, а онда ће се претражити је ли још неко остао. Након тога иде рашчишћавање рушевина", рекао је он.