Тиодоровић: Вирусом корона заражено 2.534 здравствена радника
БЕОГРАД: Вирусом корона тренутно је заражено 2.534 здравствена радника у Србији, 81 је на болничком лечењу, остали се лече код куће, каже епидемиолог и члан кризног штаба проф. Бранислав Тиодоровић.
Он је, на конференцији за медије, рекао да је последња 24 сата у Србији на корона вирус тестирано 14.794 особа, њих 3.823 је позитивно, док је 49 особа преминуло.
На болничком лечењу 9.699 пацијената, а на респираторима широм ковид болница се налази 300 пацијената.
Од почетка епидемије у Србији је од ковид 19 умрло 2.931 пацијент.
"Подаци говоре да имамо пред собом озбиљну тешку епидемиолошку ситуацију, посебно тешку у великим ковид болницама где су здравствени радници пренапрегнути и раде у тешким условима", рекао је Тиодоровић.
Каже да се очекивало да ће бити боља тенденција кретања постепеног пада броја оболелих.
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић каже да треба бити опрезан са омогућавањем посета старима у домовима, јер, како каже, код старијих суграђана одговор на вакцину може да буде слабији.
Он је тако одговорио на питање новинара да ли ће бити дозвољене посете старачким домовима након што приме другу дозу вакцине.
Тиодоровић подсећа каже да је потребно да се приме две дозе у размаку од 21 дан и онда да прође од седам до 15 дана да би се створила антитела.
"Код старих може да буде слабији одговор него код младих. Морамо зато добро да проучимо тај одговор на вакцину и да будемо сигурни да стари имају антитела. Тада можемо да дозволимо посете".
Напоменуо је да треба имати у виду је међу преминулима од короме највише старијих од 70 година.
Тиодоровић истиче да ће колективни имунитет бити достигнут када природним путем и вакцинацијом будемо имали 60 одсто становништва са антителима.
Члан Кризног штаба, епидемиолог Бранислав Тиодоровић рекао је данас да још није утврђен нови сој, односно присуство мутираног вируса у Србији.
„Наше колеге имунолози и молекуларни биолози нису установили мутирани вирус у Србији. Имамо јако добар тим имунолога и молекуларних биолога који су респектабилни у светским размерама, не само у хуманој, већ и ветеринарској медицини“, објаснио је он.
Тиодоровић је, на конференцији за штампу, казао да они раде интензивно 24 сата пратећи могућу појаву мутираног типа у циљу да ту појаву откријемо на време.
„Све те мере везане за мутирани тип ми ћемо пратити даље. Ми из медицинског дела Кризног штаба смо били за обустављање авио саобраћаја са Великом Британијом као што су многе земље ЕУ учиниле. Али процена је да то за сада не угрожава нашу земљу, да се може контролисати ситуација већ утврђеним мерама и ПЦР тестом који је обавезан“, додао је он.
Тиодоровић је рекао да треба бити свестан да вируси имају способност мутације и да се то дешава.
Указао је да неки говоре да имамо више од 200 мутација вируса у свеу.
С тим у вези подсетио је да су у Великој Британији мутације довели у везу са Аустралијом и Јужном Африком.
„Цео свет је једно село, и сви смо упућени једни на друге. Морамо добро сарађивати да предупредимо појаву мутираних типова вируса“, закључио је он.