Више корисника тражи проширење простора „Плаве птице“ у Кули
КУЛА: Са двеста корисника и 46 запослених Друштво за помоћ МНРО „Плава птица” израсло је у установу која пружа низ преко потребних социјалних услуга, од раног откривања поремећаја у менталном развоју, до помоћи за старе и инвалиде.
Општина Кула финансира рад установе са 29 милиона динара годишње. Ове године није било личних пратилаца све време у школама, али је износ исти, јер је повећана услуга помоћи у кући и обим посла. Директор „Плаве птице” Марко Кошутић истиче да им је потребно више простора за рад.
- Већ дуже време прилагођавамо се простору који имамо. Услуге сталног смештаја су довољне, јер у два објекта борави по 10 корисника и ти објекти задовољавају квадратуру, као и број радника. Међутим, кад је реч о дневном боравку, простор је сувише мали за број корисника који дневно посећује нашу установу и ту би требало наћи трајно решење – каже Кошутић.
Дневни боравак има четири групе, јер је реч о корисницима који не могу да функционишу у великим групама. У саветовалиште редовно долази око 50-оро деце, а месечно се уради око 300 пријема деце. Проблем је, вели Кошутић, да се у постојећим просторијама направи такав распоред да сви могу да добију два термина недељно, да ради свако сам у соби са дететом, јер уколико би радили упоредо, нико никог не чује.
Конкурисали су код различитих фондација, али су причали и са челницима општине, те пошто је у плану измештање кулске библиотеке, надају се да би им тај испражњен простор могао бити уступљен. Иако нису јавно предузеће ни државна установа попут Центра за социјални рад, они раде посао од јавног значаја, а практично немају одлив корисника већ само прилив.
- Кад код нас дође дете са годину, две, три, пет, оно остаје код нас као ментално недовољно развијена особа и до својих 50-их година – подсећа Кошутић.
Установа располаже реновираном кухињом у којој се свакодневно направи 120 куваних оброка, углавном домаћих јела на која су сви навикли, другачијих од хране из ресторана.
- Задовољни смо што имамо помоћника кувара, који је један од наших корисника, прошао је рехабилитацију и сад је запослен у кухињи и помаже главној куварици. Мада би и тај простор требао да буде већи- сматра Кошутић.
Лако је превидети проблем
Током идуће године „Плава птица” организоваће четири школе за труднице. Радиће патронажна сестра која излази на терен и биће доступне услуге дијагностике и рехабилитације деце са сметњама у развоју, најављује директор „Плаве птице”.
Саветовалиште за рани развој је нетипично, јер није у систему здравствене заштите и Дома здравља. Поента је да се у најранијем периоду види ако постоји неки проблем код беба, јер педијатријске сестре су углавном фокусиране на дечије болести које долазе и пролазе и сусрећу се у највећем броју са децом нормалног развоја, па је лако не видети проблем.
Родитељи сами бирају да ли желе ову услугу „Плаве птице”. Кроз програм раног развоја циљ је да се родитељи припреме уколико буде постојао неки проблем са дететом и што се раније увиди, већа је шанса да се ради на томе и проблем исправи.
Кад је реч у смештају у ком корисници живе, у једном од два објекта, он је попуњен и урађена пројектна документација за проширење тог објекта. Хуман смештај се не може радити са сто људи у њему и тај објекат ни не треба да буде превелик, наводи Кошутић, до 20 људи је прихватљиво. -Сада у плану имамо проширење објекта како би смештај могао да прихвати 15 људи- каже директор ове установе.
М. Стакић
Пројекат „Кула равноправно и без дискриминације” реализује Дунав Продукција, а суфинансира Општина Кула. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.