Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Скупштина града одлучује о буџету за 2021. годину

18.12.2020. 09:31 09:32
Пише:
Фото: Скупштина града Новог Сада Фото: Дневник.рс/Р. Хаџић

Предлог градског буџета за 2021. од 28.774.932.286,48 динара, биће главна тема обимног дневног реда данашње седнице Скупштине Новог Сада, која ће се одржати у великој сали Скупштине Аутономне Покрајине Војводине.

Тих 245 милиона евра требало би да, по најавама градских власти, Новом Саду омогући у наредној години исти или већи ниво социјалних давања, уз бројне инвестиције у градску инфраструктуру, за шта је намењено више од девет милијарди динара, одсно трећина буџета.

Из Градске куће већ је истакнуто да ће се наредне године градити нови дом здравља на Видовданском насељу, три вртића „Радосног детињства”, најављена је и реконструкција и санација основних и средњих школа на територији града, уређење центра града, изградња бициклистичке стазе на Футошком путу, завршетак изградње парка на Новом насељу, израда пројекта за реконструкцију Спенса, те изградња атлетске дворане са стадионом и спортског комплекса с базеном у Футогу. Као најзначајније и највредније капитално улагање, градска власт види планирано пројектовање и изградњу четвртог моста преко Дунава у склопу обилазнице око Новог Сада.

Предлог буџета и наредне године предвиђа бесплатан боравак деце у ПУ „Радосно детињство” и финансирање приватних вртића, услуге персоналне асистенције, као и бесплатан комплет уџбеника свим првацима. Кроз програм стамбене подршке, осам станова намењено је продаји социјално угроженим категоријама Новосађана уз субвенционисану цену квадрата.

Што се тиче структуре прихода, готово 67 одсто чине порески приходи, око три милијарде динара очекује се од доприноса за уређење грађевинског земљишта, док се очекује већи прилив новца од добара и услуга, који је за наредну годину пројектован на око 1,66 милијарду динара, у чему приходи од закупа чине готово половину. Из републичке касе у градску ће се слити око 918 милиона динара као трансфер ненаменског новца, колико је исплаћено и ове године.

Кад су расходи у питању, готово 21,4 милијарда динара, или 74,8 одсто буџета, чине текући расходи, док су капитални на нивоу од око 6,8 милијарди. Предлагач буџета истиче пак да, ако се узму у обзир 1,3 милијарда капиталних субвенција, око 648 милиона динара за капиталне трансфере другим нивоима власти и друге капиталне дотације, сума за капиталну потрошњу у наредној години достиже девет милијарди динара, односно 31 одсто предвиђених трошкова градске касе. Једино градско предузеће које би требало да добије текућу субвенцију из градског буџета је ЈГСП „Нови Сад”, које ће добити 450 милиона динара за набавку горива. Ниво укупних субвенција од 1,9 милијарде готово упола је мањи од нивоа из ове године.

Уз пословне планове градских предузећа за следећу годину, који чине тридесетак тачака најављеног дневног реда, одборнице и одборници новосадског парламента разматраће и Предлог одлуке о програму уређивања грађевинског земљишта за 2021. годину, вредан 5.609.666.145,28 динара. Кроз тај програм више од четири милијарде динара биће утрошено на комунално опремање: 886 милиона за капиталне објекте, где уређење дела центра кошта 317 милиона динара, 1,8 милијарда за опремање грађевинског земљишта, 686 милиона за радове на територијама месних заједница, 583 милиона за јавне површине...

На дневном реду седнице наћи ће се и програм одржавања градских улица, вредан 1,2 милијарду динара, у којем је 683,7 милиона динара намењено одржавању путева, а 321 милион обезбеђен је за Зимску службу. Попуст на комуналне услуге за породице с троје и више деце такође ће бит једна од тема данашње седнице.

Планови пред одборницима

Одборнице и одборници данас ће разматрати и низ урбанистичких планова и документа, између осталих и Предлог плана детаљне регулације простора између Кеја жртава Рације, Београдског кеја и Дунава. Ту су и предлози о изменама и допунама Плана генералне регулације простора за мешовиту намену западно од Суботичког булевара и северно од Булевара војводе Степе у Новом Саду (локалитет атлетског стадиона), те новог градског центра са окружењем у Новом Саду (локалитет „Дневник”).

        С. Крстић

Пише:
Пошаљите коментар