Инцко: Дејтон се политизује,поруке негирања БиХ долазе из РС
"Чињеница је да Дејтон и Устав БиХ настављају да буду дискриминисани за различите политичке циљеве", рекао је у уторак високи представник у БиХ Валентин Инцко на округлом столу СБ УН, који је одржан онлајн
САРАЈЕВО: Високи представник у БиХ Валентин Инцко оценио је пред Саветом безбедности УН да се Дејтонски мировни споразум политизује и тумачи у корист политичких странака, као и да поруке негирања БиХ највише долазе из Републике Српске.
"Чињеница је да Дејтон и Устав БиХ настављају да буду дискриминисани за различите политичке циљеве", рекао је у уторак Инцко на округлом столу СБ УН, који је одржан онлајн.
Он је додао да "постоји само један мировни договор који се односи на све и да у свим договорима мора да се поштује Устав", који, како је навео, укључује клаузулу "која даје право БиХ да одбрани свој суверенитет и интегритет", преноси босански Klix.
"Такође, позива ентитете да поштују одлуке државе и од 1992. године признаје БиХ као државу с утврђеним границама. Погрешним поступањима уздрмавају се темељи БиХ", рекао је Инцко.
Он је тврдио да поруке негирања БиХ највише долазе из РС и рекао да је преседавајући и српски члан Председиштва БиХ Милорад Додик "поново изјавио да нико не може да спречи интеграцију Србије и РС".
"Осим тога, ту је и постављање споменика осуђеном ратном криминалцу Радовану Караџићу, порицање геноцида у Сребреници и све остале сличне реторике које угрожавају заједништво", рекао је Инцко.
Он тврди да се, 25 година од потписивања Дејтонског мировног споразума, тежи укидању дејтонских инструмената.
"А све институције настале тада су очувале мир и њихово укидање би узроковало негативне политике", рекао је Инцко.
Он је истакао да је важно разматрати и мандат међународних судија у Уставном суду БиХ и поручио да би требало решити то питање.
"Мислим да је сјајно да у једној бх. институцији у уставном суду имамо уску сарадњу између европских и бх. судија", навео је Инцко.
Он је захвалио Додику за поштовање Дејтона у првој деценији након потписивања.
"Тада је био од велике помоћи и без њега многе институције и закони не би постојали. Његов напор је био кључан у изградњи институција у БиХ", рекао је Инцко.
Изразио је забринутост и због тога што сви представници Председништва БиХ нису позвани на овај округли сто, на којем су само представници конститутивних народа.
Он тврди да се у БиХ националним мањинама ускраћују права која подразумевају именовања на одређене функције.
Инцко је, такође, говорио и о, како је навео, економском, политицком и правосудном назадовању државе.