Кровови оплемењени цвећем и зеленилом
У оквиру пројекта „Урбани повртари” одржана је једна у низу еколошко-едукативних радионица у дворишту Радничке 20, када су млади учесници уз старије менторе садили цвеће у жардињере које су правили prеthodnih дана.
Као део пројекта који траје већ три године, постављена је и кровна инсталација леја, пуна зеленила, на двема школама и Новосадском дечјем културном центру.
– Ове године, због коронавируса, пројекат се одвијао другачије него иначе, па нисмо посећивали школе као лане – казала је нутриционисткиња Жељка Шош. – Саднице цвећа у дворишту Новосадског дечјег културног центра може посетити свако дете, али и родитељи, баке и деке, и у њима уживати наредних дана.
За три године, у пројекту „Урбани повртари” учествовале су основне школе „Јожеф Атила”, „Петефи Шандор”, „Душан Радовић” и „Коста Трифковић”, када су деца сејала, расађивала, заливала и на крају, брала племените сорте поврћа.
– Деца узраста од првог до шестог разреда веома су заинтересована за све што је необично и другачије, па тако и за овај пројекат – рекла је Жељка Шош. – Желимо да их научимо да споје урбани начин живота са здравим и да стварамо зеленило које полако нестаје. Иако не можемо да засадимо зелену салату на булеварима, можемо то урадити на својим терасама и у двориштима, а веома је важно да деца знају да то могу учинити и сама.
Свест о зеленилу већа је код малишана, а како је Жељка Шош казала, с годинама се смањује, те је битно малим главама, које су изузетно бистре, пружити алат и знање о заштити природе, које ће им остати за цео живот.
Небојша Шупић из Удружења „Креативни погон” помагао је деци у припреми жардињера и саксија, а овом приликом казао је да је такав уређени простор у дворишту Радничке 20 идеалан за дружење, испијање кафе или само одмор и уживање у миру.
Пројекат се спроводи у оквиру програма „Нови Сад – Омладинска престоница Европе 2019”, а одржава се од 2018. године с циљем да младе подстакне да се здравије хране и негују здраве стилове живота у урбаној средини.
Д. Андулајевић