ЕУ: Извештај о напретку БиХ
БРИСЕЛ: У најновијем Извештају Европске уније о напретку БиХ констатовано је низ мањкавости у функционисању институција БиХ, владавини права, борби протв корупције, слободи изражавања и управљању миграцијама.
ЕУ је позвала власти у БиХ да хитно предузму све потребне мере за спречавање развоја хуманитарне кризе.
Констатује се да је Парламентарна скупштина БиХ била блокирана из политичких разлога, што је резултирало заостатком у доношењу закона, а Савет министара БиХ радио је у техничком мандату све до именовања новог, формираног тек у децембру прошле године, 14 месеци након општих избора.
Влада Федерације БиХ, додаје се, и даље је у техничком мандату.
Устав Босне и Херцеговине и даље крши Европску конвенцију о људским правима (ЕЋР) у предметима "Сејдић-Финци" и сличним случајевима.
Није постигнут напредак у побољшању Изборног закона у складу са европским стандардима и осигуравању транспарентности финансирања политичких партија, стоји у најновијем Извештају о напретку БиХ.
Није, наводи се, постигнут напредак у обезбеђивању повољног окружења за цивилно друштво. Значајне и систематске консултације са цивилним друштвом преостају да се утврде, стоји, између осталаог, у Извештају о напретку БиХ, пренео је Радио Слободна Европа.
Босна и Херцеговина је у раној фази реформе јавне управе (ПАР) и није дошло до напретка у обезбеђивању професионалне и деполитизоване државне службе и координираног приступа у креирању политика широм земље.
Политичко тело које управља координацијом реформе јавне управе још није успостављено. Да би се загарантовала професионална државна служба, поступци ове службе морају се заснивати на принципима заслуга и без политичког уплитања.
Босна и Херцеговина је у раној фази планирања у области правосуђа. Током извештајног периода није постигнут напредак у овој области. Нису предузете одговарајуће мере за решавање налаза извештаја стручњака о питањима владавине права, наводи се у Извештјау.
Босна и Херцеговина је у раној фази и када је у питању сузбијање и борба против корупције и организованог криминала. Није постигнут напредак у проналажењу кључних приоритета мишљења и препорука за 2019. годину у овој области, као и налаза стручног извештаја о питањима владавине права.
Корупција је и даље распрострањена и директно утиче на свакодневни живот грађана. Постоје системски недостаци у оперативној сарадњи агенција за спровођење закона и врло ограничена размена обавештајних података. Финансијске истраге и заплена имовине су углавном неучинковите.
Контакт са Еурополом још није оперативан. Нису предузети кораци за успостављање сарадње са Еуројустом.
Земља мора побољшати свој капацитет и наставити напоре у борби против тероризма и трговине дрогом.
Изазови остају у погледу слободе окупљања, посебно, наводи се, у Републици Српској.
Потребне су значајне реформе како би се осигурало да сви грађани могу остварити своја политичка права и како би се превазишла пракса ''две школе под једним кровом'' и обезбедило инклузивно и квалитетно образовање за све.
Није постигнут напредак у гарантовању слободе изражавања медија и заштити новинара обезбеђивањем одговарајућег судског праћења случајева претњи и насиља над новинарима и медијским радницима и обезбеђивања финансијске одрживости јавног РТВ система.