Свечаност поводом Дана ослобођења у Општини Нови Бечеј
БОЧАР: Најмање село новобечејске општине Бочар било је домаћин прославе посвећане 75-годишњици победе над фашизмом. У знак сећања на 4. октобар 1944. године када је Бочар ослобођен, откривена је реплика споменика палим црвеноармејцима.
- Руска Федерација посвећује велику пажњу свим активностима усмереним ка Дану победе. Милиони наших сународника дали су своје животе за право да данас живимо у слободи. Међу њима су и двојица бораца за ослобођење Бочара, Димитрије Иванович Јевтушенко и Николај Констентинович Јампол, којима је својевремено подигнут споменик. Захваљујући финансијској подршци компаније „Гаштројпром“ и учешћу локалне самоуправе у акцији „Мир и слога“, откривамо обновљени споменик – рекао је заменик директора Руског дома у Београду Јевгеније Ђомин.
Током минуле четири године обновљена су спомен-обележја антифашистима на територији читаве новобечејске општине, потврдио је председник општине Нови Бечеј Саша Максимовић, уз речи захвалности свима који су допринели обнављању споменика у централном бочарском парку између две цркве.
- Током Другог светског рата 626 људи из новобечејске општине изгубило је животе у ратним дејствима, а многи су страдали и у логорима. Рат је велико зло, али највећи грех човечанства је заборав. Зато, не смемо дозволити да нам се то догоди, јер онда може да нам се понови – рекао је Саша Максимовић.
Окупљеном скупу око спомен обележја пригодним беседама обратили су се још представник Покрета родољуба и дијаспоре РОД Михајло Милошевић, саветник за културу врховног атамана за Балкан „Свесрпског козачког савеза“ Предраг Перенчевић. На споменик су венце положили представници амбасаде Руске Федерације, Руског дома, „Гаштројпром“, општине Нови Бечеј, Покрета родољуба и дијаспоре и „Свесрпског козачког савеза“. Интониране су химне Русије и Србије.
Програм је настављен у сали сеоског Дома културе. Ученици месне ОШ „Доситеј Обрадовић“ рецитовали на руском језику песме руских песника, а програм концерта Градског оркестра „Беус“ из Бечеја и певачице Мериме Његомир, био је прилагођен великом јубилеју.
В. Јанков