И даље гужве за тестирање, највише због путовања
БЕОГРАД: Заинтересованост за тестирање на ковид-19 на лични захтев, упркос почетку школске године, није значајно смањен, а у лабораторијама у Заводу за биоциде и медицинску екологију и Градском заводу за јавно здравље свакодневно се обрађује око 450 узорака, највише оних грађана који су се упутили на путовања.
Екипа Танјуга затекла је јутрос дугачак ред испред Завода за биоциде и медицинску екологију, а према рецима докторке Катарине Шеровић, таква слика је последњих недеља уобичајена.
Докторка Шеровић каже да та установа на дневном нивоу прима око 300 људи на тестирање, да су највеће гужве од 7 до 8 часова, када се деле бројеви на основу којих следи прозивка.
Свако јутро се у седам сати деле бројеви, имамо капацитете да обрадимо 300 узорака у једном дану. Људи обично дођу овде и чекају у реду, спроводе се на узорковање, где се узима брис грла и резултати стижу на мејл, навела је докторка Шеровић.
Како наводи, резултати тестирања стижу у року од 24 сата, а узорковање се врши искључиво на лични захтев.
Има и даље јако велики број људи који се тестирају. Када је Црна Гора отворила границе биле су још веће гужве..., каже наша саговорница и истиче да се у Заводу додатно обрађују узорци из других установа, попут домова здравља, Градског завода за јавно здравље, појединих клиничко-болничких центара, који врше само тестирање.
Шеровић наводи и да је у плану да се преко Министарства здравља набави још ПЦР апарата који би омогућили да Завод обрађује и већи број узорака у микробиолошкој лабораторији.
Епидемиолог Славица Марис из Градског завода за јавно здравље каже за Танјуг да се у тој здравственој установи тестирање обавља искључиво уз заказивање, од 8.00 до 12.00 часова сваког радног дана, путем телефона који је на сајту Градског завода.
Марис наводи да се узима око 150 брисева у просеку на дневном нивоу и да је време чекања резултата око 24 сата, али и да свака лабораторија, како каже, задржава своје право да случају понављања анализе, достави одговор у року од 48 сати.
Када се узимају подаци приликом заказивања, неопходно је дати личне податке, име и презиме, датум рођења, контакт телефон, и мејл. У заказано време се долази, на два места имамо амбуланте. И пре него што им се узме брис, потребно је да попуне један упитник, који се попуњава за пет минута и онда им се узме брис, објашњава Марис.
Како каже, Заводу за биоциде шаљу 50 узорака на обраду, а до 150 узорака у лабораторију у Батајници.