Нове сезоне у Позоришту младих и Ујвидеки синхазу почињу у септембру
Залено светло за почетак театарских сезона, наравно уз поштовање епидемиолошких мера и препорука, дозволило је управи Позоришта младих да већ за 5. септембар закажу прву представу -„Успавану лепотицу” на Малој сцени.
Биће то јубиларно, 80. извођење ове луткарске представе коју је по мотивима бајле Шарла Пероа режирао Веселин Бојдев. До краја следећег месеца углавном ће се играти на Малој сцени, и то у устаљеним терминима - четвртак у 18 часова, те субота и недеља у 11, док ће Велика сцена оживети средином септембра. Тачније, за 16. септембар је планирана трилер-комедија у режији Игора Павловића „39 степеника”, а 27. септембра публику очекује мјузикл „Коса”.
– Поштоваћемо све препоруке које се односе на превенцију ширења вируса ковид-19, што подразумева појачану дезинфекцију позоришта, држање дистанце кроз прописани редослед седења, као и то да ће сви у публици морати да носе маске – каже за „Дневник” директор Позоришта младих Михајло Несторовић. – Једини који су, условно говорећи, незаштићени у целој причи јесу глумци. Али они су спремни да ризикују, јер желе да раде упркос околностима. Наравно, мораће појачано да воде рачуна о свом здрављу, док ће у самом театру пажња максимално бити усмерена на њихову заштиту, почев од тестирања до тога да ће сви остали који учествују у реализацији неке представе носити маске, визире...
У последњих неколико месеци је у Позоришту младих принудно неколико пута прекидан па настављан рад на новој представи „Кад сам био гарав” Миливоја Млађеновића по мотивима прича, приповедака и песама Мирослава Мике Антића, коју режира Стеван Бодрожа. Будући да се већ ушло у завршну фазу, биће потребан још само један циклус проба у септембру уз финиш уочи саме премијере заказане за 15. октобар. Оваква „исцепканост” је нужна, будући да почиње и сезона фестивала, па ће глумци Позоришта младих почетком октобра наступити са „Косом” у Шапцу на „Позоришном пролећу” које је принудно померено за јесен, а потом иду у Бањалуку на Међународни фестивал позоришта за децу са представом „На вуковом трагу”.
– Надам се да ћемо без потреса моћи да правимо и репертоар за новембар и децембар. Јер, очекује нас рад на новој ансамбл представи „Смрт господина Голоже” у драматизацији Ане Ђорђевић и режији Патрика Лазића са Бранимиром Брстином, као гостом, у насловној улози. Премијеру бисмо заказали крајем новембра или почетком децембра, а одмах после тога почео би рад на представи „Путовање са Светим Савом”, са идејом да она изађе 27. јануара 2021. У сваком случају, мислим да смо се сви ужелели културе, уметности, позоришта... и надам се добру и томе да ће ова нова сезона бити дуга и без изнуђених прекида – каже Несторовић.
Када је, пак, реч о Ујвидеки синхазу, ансамбл овог театра ће најпре отпутовати у Мађарску, где ће на 32. Фестивалу мађарских позоришта у Кишварди одиграти представу „Ана Карењина” са , која је премијерно изведена у октобру прошле године. Иста представа ће се потом играти два дана за редом, 5. и 6. септембра, у оквиру Новог тврђава театра у Чортановцима. А на отварању овог фестивала, 4. септембра, премијерно ће бити изведен комад „Употреба човека”, коју је Новосадско позориште припремало у копродукцији са Новим тврђава театром, Будва Град театром и сарајевским Ист Вест центром. Подсетимо, представа се заснива на роману Александра Тишме, а драматизацију и режију потписује Борис Лијешевић. Репризно извођење „Употребе човека” планирано је, иначе, последњег фестивалског дана – 8. септембра.
За 21. септембар, када се обележава Дан мађарске драме, заказана је премијера „Сељачке опере” Беле Пинтера, која је првобитно пред новосадску публику требало да изађе 21. марта. Несретне судбине, пуно страсти, специфичан хумор и изразита катарза. То је најпознатији Пинтеров комад, који је имао праизведбу 2002 у позоришту „Скене“ у Будимпешти и од тада је одигран више од сто пута у разним театрима - у Капошвару, Печују, Сомбатељу, Таргу Мурешу, Мишколцу, Будимпешти и Темишвару, а Ујвиодеки синхаз га на сцену поставља у копродукцији са Националним театром из Сегедина. У подели су Емина Елор, Јудит Ласло, Габор Понго и Даниел Хуста, а режију потписује Атила Керестеш.
М. Стајић