ЕУ спрема механизме за надзор примене споразума Београда и Приштине
КОСОВСКА МИТРОВИЦА: Поред постизања коначног и правно обавезујућег споразума између Београда и Приштине, Европска унија има намеру да обезбеди решења за споразуме који нису спроведени у prеthodnom техничком и политичком дијалогу, пише Коха.
Нерешена питања биће решена паралелно са преговорима за свеобухватни споразум, рекла је портпаролка ЕУ за спољну и безбедносну политику Набила Масрали, преноси Косово онлајн.
Намера је стварање механизама који ће надгледати спровођење раније потписаних споразума и оних који ће бити постигнути, а званичници из Брисела кажу да ће бити решена сва нерешена питања.
"ЕУ ће, као модератор дијалога, сарађивати са странама на свеобухватној нормализацији односа између Србије и Косова, решавајући сва нерешена питања. Сва питања о којима ће се разговарати у дијалогу су кључна за свеобухватну нормализацију односа између Србије и Косова. ЕУ и њене државе чланице очекују да ће стране имплементирати све раније споразуме. Нерешена питања прошлих споразума биће решавана паралелно са преговорима о свеобухватном споразуму", рекла је портпаролка ЕУ за спољну и безбедносну политику Набила Масрали.
Коха наводи да је о успостављању механизама за надзор над спровођењем евентуалног споразума било речи и на састанцима које је косовски председник Хашим Тачи одржао са званичницима из Брисела.
Питање механизама за надгледање имплементације помиње се и у документу који је Тачи у јануару 2019. саставио за државну делегацију, а што је Уставни суд одбацио.
"Очигледно је да ће Европска унија остати гарант имплементације овог споразума и биће успостављени посебни заједнички механизми за надгледање примене", наведено је у документу.
Канцеларија премијера Авдулаха Хотија није навела да ли подржава формирање тела која би надгледала спровођење споразума.
Недостатак надзорног механизма отежавало је мерење нивоа примене, а као резултат тога многи споразуми нису реализовани иако се о њима више пута преговарало.
Они који су упознати са ситуацијом кажу да је досадашњи приступ који је примењивала ЕУ створио ситуацију у којој стране тумаче споразуме како желе и криве једна другу за њихово непровођење, наводи Косово онлајн.
Од 33 постигнута договора, два су кључна, а које Београд и Приштина нису применили, док Брисел упорно тражи њихову реализацију.
Како се наводи, Београд је спречио отварање моста преко реке Ибар у Митровици, док Приштина није испунила обавезе у формирању Заједнице српских општина.