Други дан самита ЕУ о буџету и фонду за опоравак
БРИСЕЛ: Лидери ЕУ 27 данас су поново на окупу у Бриселу како би покушали да дођу до договора о пакету за опоравак ЕУ који подразумева седмогодишњи заједнички буџет и фонда за опоравак од последица кризе КОВИД19.
Пленарни састанак свих ЕУ 27 лидера почео је у 11 часова, а prеthodio му је радни доручак који је председник Европског савета Шарл Мишел организаовао за лидере Немачке, Француске, Италије, Шпаније и Холандије.
Први дан самита завршио се без консензуса након 13 сати разговора.
На столу је ”пакет” вредан 1824 мијалрде евра који подразумева 1074 мијарде ева за ЕУ бужет за период од 2021. до 2027. и Инструмент за опоравак од 750 милијарди евра.
Предлог Европске комиисје је да се ЕУ у наредном периоду задужи на светким тржиштима новца до суме не веће од 750 милијарди евра од чега ће земљам и регионаима ЕУ на располагњу бити позајмице од 250 миљарди евра и грантови до 500 миљарди евра.
Очекивано тешки преговори у Бриселу завршили су се синоћ око поноћи непромењеним ставовима тзв ”штедљивих земља”, на челу са Холандијом, које се залажу како за мањи обим средстава која ће бити подељена као бесповратна помоћ земљма чланицама у циљу обнове економије након пандемије КОВИД19 тако и за стриктније услове дистрибуције позајмица.
Аустријски канцелар Себастијан Курц, као представник групе ”штедљивих”земаља наглашава да се Аустрија ”јасно противи” предлогу да се кроз фонд за опоравак бесповратно подели 500 миљарди евра које ће ЕУ заједнички да позајми и касније враћа до краја 2058. године.
”Ми јесмо за солидарност, али имамо на уму и интересе пореских обвезника Аустрије”, поручио је синоћ Курц.
Када је реч о условима расподеле новца из фонда за опоравак, холандски премијер Марк Руте одбио је последњи предлог председника Европског савета Шарла Мишела који предвиђа вишесепено одлучивање са могућношћу подношења жалбе и захтева да се се о дистрибуцији новца међу земљма чланицама мора одлучивати уз консензус свих ЕУ 27.
Са друге стране, земље као што су Италија и Шпанија које су претрпеле и највеће последице кризе КОВИД19 залажу се за лакши приступ управљању новцем који се се као позајмица добија из фонда за опоравак.
У Бриселу наглашавају да је неопходно што пре постићи договор о финасирању ЕУ и њеног провредног опоравака, колико још на данашњем састанку, а најксније до краја јула, како би се што пре кренуло у обнову и отклањање последица најтеже кризе у ЕУ од њеног настанка.
Руте ипак оцењује да брзина није битна колико садржина договора.
Након првог дана самита неки од лидера су оценили да је дошло до стварања већих разлика међу државама чланицама, а не до приближавања у ставовима.
Као позитивини аспект ових преговора види се сагласност Немачке и Француске које су зајднички изнеле предлог о фонду за опоравак који је у складу са предлогом Европске комисије и председника Европског савета.
Уколико се ни данас не постигне договоре, постоји мегућност да се самит продужи и на недељу, али и да се поново одржи 27 и 28. јула у Бриселу.