Анализа успешности основаца у Новом Саду: Понегде чак сваки други-трећи вуковац
Званични резултати расподеле кандидата по средњим школама и образовним профилима објављени су данас, а кандидати ће се уписати у средње школе у коју су распоређени 9. и 10. јула од 8 до 15 часова.
Према првобитном календару и расписаном конкурсу било је најављивано да ће резултати бити објављени јуче, али је термин накнадно померен због кашњења у објављивању званичних резултата тестова мале матуре, па су били померани и рокови за жалбе. Распоред ђака по средњим школама требало би након онлајн објаве да буде доступан и на огласним местима матичних основних школа у којима су ђаци полагали малу матуру.
Према подацима објављеним на сајту Министарства просвете, ученици основне школе при Гимназији „Јован Јовановић Змај” и ове године су најбољи по укупном збиру бодова (92,33). Прво место заузимају и захваљујући просеку оцена (58,30 од укупно 60 могућих) те завршном испиту (34,03 од максималних 40), а од 67 малих матураната чак 32 су носиоци Вукове дипломе.
Након распореда ученика по средњим школама, следи први уписни рок који ће се одржати 9. и 10. јула од 8 до 15 часова, осим за упис у музичке и балетске школе. Преостала слободна места након другог уписног круга биће објављена у петак, 10. јула, док је за сутрадан у истом преподневном термину предвиђен упис након другог круга.
Следећа осмолетка чији ђаци могу бирати најпопуларније смерове јесте „Алекса Шантић” у Степановићеву. Њених 15 осмака има у просеку укупно 86,62 поена – 53,02 по успеху на крају године, а 33,60 на тестовима из мале матуре. У стопу их прати ОШ „Јован Поповић” са укупно 86,36 бодова, с тим што је њихових 98 ученика постигло нешто боље закључне оцене (55,85 поена и 31 вуковац) него што су то успели да покажу на малој матури (30,47), а судећи по резултатима најлакши им је био комбиновани тест.
На основу броја Вукових диплома, које од 1966. године осигуравају знатну предност приликом уписа у средње школе и гимназије, пажњу су привукле ОШ „Ђорђе Натошевић”, где је од 106 свршених осмака чак 45 добило ову похвалу, те „Ђура Даничић” са 79 малих матураната међу којима је најбољих 22. То доводи до закључка да је чак сваки други-трећи њихов ученик од петог до осмог разреда на крају сваке школске године постигао одличан успех из свих предмета прописаних наставним планом и програмом, имао примерно владање и добио најмање једну посебну диплому односно једну од прве три награде на општинском или градском такмичењу.
Министар просвете Младен Шарчевић изјавио је да, због заразе вирусом корона, 31 матурант није могао да полаже пријемни испит за упис на факултете, који ће за њих бити организован у августу, а резултати ће се прихватити као да су полагали у првом року.
- Уколико буде потребно проширићемо квоте. У Србији имамо 100 факултета, то би значило да на сваком трећем проширимо за по једно место - објаснио је Шарчевић.
Најслабије котиране су осмолетке „Јожеф Атила” са 70,60 укупних бодова и „Вук Караџић” са 70,21, док су ученици ОШ „Вељко Влаховић” највише подбацили на малој матури и освојили тек 41,55 поена.
Новосадске приватне основне школе показале су примерне резултате, те не одскачу од просека државних осмолетки. Ученици „Светог Кирила и Методија” бележе континуиран успех од отприлике 18 поена на крају шестог, седмог и осмог разреда – на завршном испиту из математике освојили су 7,86 поена, из матерњег језика 7,72, а из комбинованог теста 11,73, што даје заједно 82,20 бодова. У школи „Мирослав Мика Антић” остварен је укупан просек од 81,09 бодова, поправљен завршним испитом, на којем су из математике имали 7,72, из српског 9,22, а из комбинованог теста 12,43 поена, док је у петроварадинској „Тврђави” однос обрнут па је мала матура спустила укупан број бодова (79,28). Од 74 ученика ШОСО „Свети Сава”, 63 је добило сведочанство основне школе, а уз афирмативне мере, које за 30 одсто повећавају просек, котирали су се на врх листе ресорног министарства са 80,87 поена. Осам разреда ШОСО „Милан Петровић” ове године је завршио 61 од 72 ученика, остваривши укупно 90,02 бода.
С. Милачић