"Скај њуз":У 30 региона у Европи највећи вишак морталитета
Како наводи "Скај њуз", у Великој Британији се налази девет од 30 региона, а остали су у Шпанији, Италији и Француској.
ЛОНДОН: Анализирајући статистичке податке из 700 региона 19 европских земаља, "Скај њуз" је дошао до закључка да је такозвани вишак морталитета изазван пандемијом корона вируса неравномерно распоређен, нарочито погађајући 30 региона.
У тим регионима он је био најмање два пута виши у односу на морталитет који се, на основу просека, обично очекује у периоду од марта до маја, што је чинило око трећину од 200.000 људи, колико је износило повећање броја умрлих у свим обухваћеним земљама од десете до деветнаесте седмице пандемије КОВИД-19.
Како наводи "Скај њуз", у Великој Британији се налази девет од 30 региона, а остали су у Шпанији, Италији и Француској.
Са четири пута више умрлих у марту и априлу него обично, највећи вишак морталитета забележио је Бергамо, град у северном италијанском региону Ломбардија, најтеже погођеним пандемијом.
У Мадриду и околним подручјима блиско повезаним са шпанском престоницом, број умрлих био је скоро три пута већи од очекиваног, а двоструко већи у Барселони.
Што се тиче Велике Британије, најтеже погођен је регион Лондона, мада је двоструко већи број умрлих од очекиваног регистрован и на северу и северозападу земље, али је и у трећини свих британских региона повећање износило више од 50 одсто.
Морталитет је у већини најтеже погођених земаља достигао свој врхунац у марту и априлу, док је у некима, као што су Велика Британија и Шведска, био и даље висок у мају.
Од увођења мера изолације, број умрлих у Енглеској и Велсу на недељном нивоу 30. јуна је први пут пао испод петогодишњег просека.
Вишак морталитета представља повећање броја умрлих од свих узрока у неком подручју у односу на петогодишњи просек, а овај статистички параметар стручњаци сматрају поузданијим мерилом последица корона вируса, наводи "Скај њуз".
Земље обухваћене анализом су Аустрија, Белгија, Бугарска, Швајцарска, Чешка, Немачка, Данска, Шпанија, Финска, Француска, Италија, Летонија, Луксембург, Холандија, Норвешка, Португал, Шведска, Словачка и Велика Британија.