Граница Грчке са Бугарском званично отворена и за Србе
БЕОГРАД: Граница између Бугарске и Грчке отворена је за државаљане Србије, док је граница између Северне Македоније и Грчке отворена само за транспорт робе, објављено је данас на сајту Министарства спољних послова Грчке.
Директор Националне асоцијације туристицких агенција Србије (ЈУТА) Александар Сеничић рекао је за Nova.rs да је од Министарства туризма Грчке обавештен о овој измени уредбе.
Идентичан документ постојао је и у понедељак на сајту Министарства спољних послова Грчке, само је данас дописано да је улазак преко Бугарске, осим за држављане земаља цланица Европске уније, дозвољен и за грађане Србије.
“То је измена коју је Влада Грчке очигледно данас донела након чега је званично постављена на сајт”, објашњава Сеничић.
Како каже, на овај начин је само добијана званична потврда, јер су грађани Србије у току целог данашњег дана несметано улазили у Грчку.
“Путници који су кренули у Грчку из Србије су у току целог данашњег дана прелазили преко бугарско-грчке границе. Синоћ је на границу стигла наредба да се пуштају српски држављани, али та одлука још није била званична”, каже Сеничић.
У овој уредби је наведено да це поједини путници бити насумично тестирани.
Уколико се испостави да је неко од тестираних позитиван на корон вирус, биће смештен у карантин и стављен под надзор током најмање 14 дана.
Директор ЈУТА каже да се ово тестирање не одражава превише на проток саобраћаја.
“У току данашњег дана чекање на граничном прелазу између Бугарске и Грчке трајално је између сат и по и два сата, а верујем да до сада није ништа битно промењено”, објашњава он.
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић потврдио је вечерас да је на сајту Министарства спољих послова Грчке објављено да се и грађани Србије налазе на листи земаља чији грађани могу слободно да уђу у Грчку и то само на грчко-бугарској граници, за сада.
"Наставићемо даље разговоре за отварање граница са Северном Македонијом и разговоре везано за авио-саобраћај. Оно што је у овом тренутку најважније то је да је ова одлука званична, а грађани Србије имају третман као и сви остали чланови Европске уније, односно шенгенског споразума", рекао је Дачић за Први програм Радио Београда.
Он је додао да је проблем решен и напоменуо да то није само усмена наредба, већ је она и озваничена са грчке стране.